romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brutální napadení romského chlapce. Dovolil si prohlásit, že Romové jsou rovni ostatním

20.4.2016 12:58
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)

Na sociálních médiích se objevilo šokující video, na němž je zachycen incident mezi čtyřiadvacetiletým Bulharem Angelem Kalevem a nezletilým romským chlapcem jménem Mitko, který pochází z města Pazardžik.

VIDEO

Na záznamu, který pořídil starší z mužů, jsou vidět zhruba dvě minuty agresivního a hrubě šikanózního chování namířeného vůči mladému Mitkovi na základě jeho údajného prohlášení, že jsou si oba muži rovni.

Kromě toho, že Kalev chlapci opakovaně vulgárně nadává a vyhrožuje mu i zabitím, do něj také kope těžkou botou, bije ho pěstmi a nutí ho opakovaně vstávat a lehat si na zem. To vše přes chlapcovy opakované prosby, aby s útoky přestal a jeho celkově plaché, neagresivní chování.

Agresor Angel Kalev prohlásil po zveřejnění videa, že se necítí vinen a že je hrdým bulharským nacionalistou. Romský chlapec vyrůstal jako sirotek, v současné době pracuje a stará se o čtyři bratry.

V Bulharsku žije celkem 800.000 Romů a podobné případy násilí zde nejsou výjimkou. Místní opozice navíc nedávno přišla s prohlášením, že plošná sterilizace Romů by mohla být řešením demografického problému, ministr školství Todor Tanev zase považuje neprospívající romské děti za „hrozbu pro celou společnost“. Na reakci bulharských oficiálních míst se dosud čeká, mezinárodní organizace European Roma Rights Center už přišla s prohlášením, že o zajištění spravedlnosti pro Mitka jedná s bulharskou pobočkou Helsinského výboru.

Přečteno: 9496x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Napadení, Extremismus, Rasismus, RovnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo