romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budapeští prošla tisícovka příznivců Dne romské hrdosti. Ten byl letos věnován romským revolucionářům

19.10.2016 16:34
Roma Pride 2016 v Budapešti
Roma Pride 2016 v Budapešti

V maďarském hlavním městě se už počtvrté konala akce Roma Pride. Shromáždění a následného průvodu se zúčastnila zhruba tisícovka lidí. Server Origo.hu cituje pedagožku Móniku Rózsa, členku Nadace Roma Club, která akci organizuje. Podle jejích slov je Den romské hrdosti veřejnou akcí, na které se Romové a romské komunity hlásí ke své identitě i k sobě navzájem.

Další z organizátorů, kterým je Romské tiskové centrum, připravilo na letošní rok jednu specialitu: trička s potiskem zobrazujícím romské hrdiny maďarského revolučního odboje v roce 1956, kdy demonstrace solidarity s Polskem přerostla ve spontánní výbuch občanů Maďarska proti stalinistickému režimu. Revoluce byla krutě potlačena a během ostrých střetů zahynulo přes 200 lidí. Právě jejich památce byl letošní pochod věnován.

Mottem letošního pochodu byl slogan „i romské životy jsou důležité!“. Ten částečně reaguje na aktuální nařízení maďarské vlády, v jejichž důsledku přetrvává v Maďarsku segregace romských dětí ve školství. „(Tento systém tak) masově zpečeťuje osud generací dospívajících Romů a odsuzuje je k doživotním veřejným pracím, neúspěchu či vyhýbání se práci,“ uvádí se například v prohlášení komunitní sítě „Patříme sem!“

Akci svým vystoupením podpořilo množství populárních hudebních skupin, jako je Parno graszt či EtnoRom, projevy pronesli zástupci místních romských elit: romský aktivista Marian Mandache, romská herečka Franciska Farkas nebo hlavní organizátor Jenő Setét.

Akce se zúčastnilo i několik opozičních politiků. Zástupci strany MLP (Maďarská liberální strana) při této příležitosti vyzvali současnou vládu k okamžitému zavedení opatření eliminujících segregaci romských dětí ve školách. Politička Anet Bösz pak na tiskové konferenci uvedla, že počet romských dětí studujících v oddělených třídách vzrostl od roku 2004 z 15% na 20%.

VIDEO

Přečteno: 1510x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Romové, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo