romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bude Slovensko odebírat děti z rodin v romských osadách?

4.9.2015 12:05
Lucia Nicholsonová (SaS), poslankyně Národní rady Slovenské republiky (FOTO: SaS)
Lucia Nicholsonová (SaS), poslankyně Národní rady Slovenské republiky (FOTO: SaS)

Slovenská strana Sloboda a Solidarita (SaS) uvažuje o tom, že by úřady mohly v romských osadách odebírat ty děti, které žijí v nesnesitelných sociálních a ekonomických podmínkách. V prohlášení to uvedla poslankyně Národní rady Slovenské republiky za SaS Lucia Nicholsonová.

"Ve světle posledních hromadných rvaček, které proběhly v segregovaných romských osadách, se strana Sloboda a Solidarita začíná vážně zabývat konceptem, který uplatňují i jiné demokratické státy. Podle něj děti žijící v nesnesitelných sociálních a ekonomických podmínkách jsou na základě rozhodnutí státní autority přiděleny do náhradní péče, tedy do sociálně zdravého prostředí, které nedestruuje chudoba, alkoholismus, násilí," uvedla Nicholsonová.

Takovou náhradní péči by vykonávali podle SaS v první řadě profesionální rodiče, ale také by se jí mohly zhostit specializované státní ústavy pod přísným dozorem nezávislých institucí včetně nevládních organizací. "Na Slovensku produkují vysoké školy ročně stovky sociálních pracovníků. Právě romská otázka je oblast, kde se mohou uplatnit. Existence civilizačně vyřazených romských osad a sociálních vztahů, které v nich existují, není jen ostudou Slovenské republiky, důkazem neschopnosti a lhostejnosti státu, ale má přímý dopad i na bezpečnost občanů a na celkovou atmosféru ve společnosti," dodala Nicholsonová.

Strana SaS už v minulosti připravila státní program Práce namísto dávek, který představuje reálnou cestu, jak zapojit dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu včetně Romů z osad. "Začínáme se přiklánět k názoru, že stát musí podniknout rozhodné kroky i v oblasti výchovy dětí, které žijí v asociálních podmínkách. Takové kroky znamenají v krajním případě i svěření dětí do náhradní péče, pokud byly vyčerpány všechny možnosti na nápravu," uvedla dále Nicholsonová.

SaS je pravicová liberální parlamentní politická strana působící na Slovensku od roku 2009. Stranu založil a jejím předsedou je ekonom Richard Sulík. V parlamentních volbách v roce 2010 získala strana 12,1 % hlasů a poprvé se tak dostala do parlamentu. V dalších volbách v roce 2012 pak strana získala už jen 5,88 % hlasů a jen těsně se dostala do slovenského parlamentu.

Přečteno: 1261x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Odebírání dětí, Osada, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo