romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bude splněn desetiletý plán EU směrem k Romům? Aktivisté se obávají, že vlády členských států ho nebudou plnit

13.10.2020 17:00
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Evropská komise přijala nový desetiletý plán zahrnující návrh doporučení Rady EU na podporu Romů v EU. Podle komise je třeba se zaměřit na sedm klíčových oblastí: rovnost, začlenění, účast, vzdělávání, zaměstnanost, zdravotní péči, a bydlení. Mnohé proromské organizace ale vidí v plánu jisté mezery a myslí si, že nemusí vyřešit špatnou situaci Romů v Evropě. Nejvíce se obávají toho, jak budou členské země dodržovat národní strategie, které si mají samy vytvořit do září 2021.

Pro každou oblast vytyčila Komise nové cíle a vydala doporučení členským státům ohledně toho, jak jich dosáhnout. Cíle a doporučení poslouží jako důležité nástroje, pomocí nichž bude možné měřit dosažený pokrok a zajistit, aby EU zlepšila poskytování nezbytné podpory, kterou stále mnoho Romů žijících v EU potřebuje.

"Jednoduše řečeno, za posledních deset let jsme neudělali dost na podporu našich romských spoluobčanů. To je neomluvitelné. Mnozí Romové jsou nadále vystaveni diskriminaci a rasismu. To nelze akceptovat. Dnes navazujeme na úsilí o nápravu této situace s jasnými cíli a obnoveným závazkem dosáhnout v příštím desetiletí skutečné změny," uvedla místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

„Tento nový plán nevyřeší nepříjemnou situaci Romů v Evropě, protože neexistuje politická vůle prosazovat reformy, které je třeba uskutečnit,“ řekl pro Euronews Zeljko Jovanovic, ředitel Open Society Roma Initiatives Office.

„Přestože nový plán Evropské komise je lepší, než ten předchozí, problém vidíme v jeho aplikování. V těch členských státech, kde je nejvíce Romů jde segregace, korupce ruku v ruce s institucionálním rasismem proti Romům,“ píše ve svém prohlášení Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) a dodává, že je třeba pozastavit financování Evropské Unie vládám, které i nadále porušují základní lidská práva.

ERRC oceňuje ve svém prohlášení závazek předsedy Komise von der Leyenové „nahradit anticiganismus otevřeností a přijetím, nenávistné projevy a nenávistné zločiny tolerancí a respektem k lidské důstojnosti“.

„Oceňujeme desetiletý závazek Evropské komise podporovat začleňování Romů a plně si uvědomujeme, že primární povinnost v boji proti anticganismu spočívá, jako vždy, na členských státech,“ dodává ERRC.

Ředitelka ERGO Network Jamen Gabriela Hrabaňová je přesvědčena, že je důležité, aby vlády členských zemí dodržovaly doporučení vydané Evropskou komisí.

„Nyní musí vlády členských zemí přidat. Musí zajistit nejvyšší závazky podle doporučení Rady EU v boji proti anticiganismu, protiprávní segregaci škol. Musí zajistit větší sankce za nenávistné projevy, trestné činy z nenávisti a špatné zacházení ze strany policie. Musí zabránit nucenému vystěhovávání a také musí více investovat do infrastruktury, čistého a bezpečného bydlení, zaměstnání, zdravotní péče a posílení postavení Romů na lokální úrovni,“ říká Hrabaňová v prohlášení ERGO Network.

Komise vyzvala členské státy, aby do září 2021 předložily vnitrostátní strategie a každé dva roky podávaly zprávu o jejich provádění. Komise bude sledovat pokrok při plnění cílů pro rok 2030, přičemž bude vycházet z údajů z průzkumů prováděných Agenturou Evropské unie pro základní práva a z příspěvků ze strany občanské společnosti. V polovině období bude rovněž provedeno důkladné celkové hodnocení nového desetiletého plánu.

Nový strategický rámec EU pro Romy je prvním přímým příspěvkem k provádění akčního plánu EU proti rasismu na období 2020–2025 a součástí závazku předsedkyně Ursuly von der Leyenové pro „Unii rovnosti“.

Přečteno: 878x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo