romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bůh stvořil virus, který zachrání pokrokovější bílou rasu od zkázy..., napsal o onemocnění COVID-19 portál blízký straně slovinského premiéra

8.12.2020 23:21
Janez Janša, slovinský premiér (2020) (FOTO: Wikimedia Commons)
Janez Janša, slovinský premiér (2020) (FOTO: Wikimedia Commons)

Článek na portálu blízkém straně slovinského premiéra Janeze Janši o koronaviru, který Bůh seslal na Zemi, aby zachránil bělochy, přerůstá ve Slovinsku v politický skandál. Šéfredaktor čelí trestnímu oznámení a opozice vyzývá Janšovy koaliční partnery, aby se od textu distancovali, napsala agentura Hina.

"Bůh stvořil virus, který zachrání pokrokovější bílou rasu od zkázy, virus, kterým se nakazí pouze určití lidé, rasy a jedinci s určitými vlastnostmi," napsal v pondělí týdeník Demokratija. "Jedná se proto o cílenou likvidaci, stejně jako se lidé zbavují škodlivých druhů, plísní a plevele."

Časopis Demokratija založila Janšova konzervativní Slovinská demokratická strana (SDS), která sama čelí kritice, že používá nenávistnou rétoriku proti politickým oponentům, novinářům, ale i migrantům, kteří jsou ostatně v uvedeném textu zmíněni jako jedna z "kategorií", kterou "boží virus" může zničit.

Článek byl ze stránek Demokratije stažen poté, co jej opozice i veřejnost kritizovaly jako rasistický a v rozporu se slovinskou ústavou. Vyzvaly rovněž státní zastupitelství, aby odpovídajícím způsobem konalo. Autor textu čelí trestnímu oznámení a stejně tak šéfredaktor Demokratije Jože Biščak za to, že dopustil jeho zveřejnění.

Biščak, jehož část slovinských médií označuje za hlavní "hlásnou troubu" SDS i premiéra osobně, se hájil tím, že článek je "společensko-politickou satirou", která byla zveřejněna v rubrice určené pro tento žánr a v tištěné verzi mu byla vyhrazena až šestá strana.

Opoziční strany levice a liberálního středu vyzvaly koaliční partnery SDS ve vládě, aby se proti článku veřejně ohradily. Text podle agentury Hina označily za "zcela nepřijatelný", "rasistický", "nekřesťanský" či "fašistoidní" výlev, na nějž je zapotřebí odpovědět politickou, ale i soudní cestou. Někteří vyzvali k hlasování o nedůvěře vládě.

Naděje opozice na změnu poměrů ve vládě v pondělí posílila informace o návratu matadora slovinské politické scény Karla Erjavece do čela levicově zaměřené Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS), která je nyní členem Janšova vládního kabinetu. Erjavec se podle agentury STA k možnému přechodu své strany do opozičního tábora nevyjádřil, některá média o něm nicméně spekulují jako o možném nástupci Janši v čele vlády.

Přečteno: 933x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Rasismus, SlovinskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo