romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bulhar, který šikanoval romského mladíka, byl odsouzen za rasisticky motivovaný útok

18.7.2016 16:09
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)

Okresní soud bulharského města Pazardžik se před necelým týdnem zabýval rasistickým útokem Angela Kaleva. Ten letos v dubnu napadl romského mladíka Mitka Jonkova za to, že se opovážil tvrdit, že on a Kalev jsou si rovni.

Podle informací Evropského centra pro práva Romů ERRC došel soud k závěru, že Kalev je vinen spácháním etnicky motivovaného útoku z nenávisti proti jednotlivci (článek 126, paragraf 2 CC bulharského zákoníku). Soud Kaleva potrestal 11 měsíci vězení s tříletou podmínkou. Kromě toho mu uložil veřejně prospěšné práce pro magistrát města Pazardžik. Podle ERRC jde o vůbec první případ, kdy bulharská justice přišla s rozhodnutím, jež uznává rasový motiv trestného činu násilí proti etnické minoritě.

"V Bulharsku jsme zvyklí na to, že vyšetřovací orgány a prokuratura rasistické činy ignorují a za každou cenu odmítají je jako takové identifikovat (...). V tomto smyslu je rozhodnutí, k němuž soud dospěl, jasným milníkem a doufáme, že také ostatní vyšetřovací a soudní složky v celém Bulharsku si tuto praxi osvojí," uvedla Margarita Ilieva, která je ředitelkou právního oddělení bulharského Helsinského výboru (BHC).

Případ, o kterém jsme už v minulosti referovali, otřásl před časem bulharskou veřejností a vyvolal vlnu solidarity. Na nahrávce z mobilního telefonu, kterou tehdy útočník pořídil, jsou vidět zhruba dvě minuty agresivního a hrubě šikanózního chování namířeného vůči mladému Mitkovi na základě jeho údajného prohlášení, že jsou si oba muži rovni.

Agresor Angel Kalev prohlásil po zveřejnění videa, že se necítí vinen a že je hrdým bulharským nacionalistou. Romský chlapec vyrůstal jako sirotek, v současné době pracuje a stará se o čtyři bratry.

V Bulharsku žije celkem 800.000 Romů a podobné případy násilí zde nejsou výjimkou

Přečteno: 2377x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Rasismus, Zahraniční, Bulharsko



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo