romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bulharsko trvá na návratu malé blonďaté Romky z Řecka i za cenu, že bude muset žít v útulku

Sofia, 29.10.2013 15:08, (ROMEA)
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.

Bulharské úřady trvají na návratu malé blonďaté Marie, kterou její romští rodiče po narození opustili v Řecku. Oznámila to dnes agentura AFP, která se odvolává na prohlášení bulharské vládní Agentury na ochranu dětí. Pokud Řecko o návratu čtyřletého dítěte do Bulharska rozhodne, umístí bulharská agentura Marii do dětského útulku, než bude nalezeno definitivní řešení.

Bulharské úřady už v minulých dnech začaly vyjednávat s těmi řeckými o tom, zda se Maria do Bulharska vrátí. Rozhodnutí je na řecké justici, která se dosud nevyjádřila. Nechala zatím jen zatknout romský pár, u kterého se Maria našla, a obvinila ho z únosu. Stíháni jsou v Bulharsku i biologičtí rodiče blonďaté dívky Saša a Atanas Rusevovi, a to kvůli podezření z obchodu s dětmi. Hrozí jim až šest let vězení.

Rusevovi žijí v romském ghettu ve městě Nikolaevo ve středním Bulharsku a jejich životní podmínky jsou podle bulharského tisku extrémně nuzné. Starají se o sedm dalších dětí, které žijí v provizorních přístřešcích a spí na hliněné podlaze. Místní úřady se nyní pod tlakem tisku snaží zajistit dětem důstojnější život.

Pokud se Maria do Bulharska vrátí, čeká ji podle AFP pobyt v sirotčinci, než úřady rozhodnou o jejím dalším osudu. Může v dětském útulku zůstat, nebo může být předána biologickým rodičům, případně příbuzným.

Bulharské ministerstvo vnitra mezitím zahájilo program důslednějšího pátrání po případech obchodu s dětmi. Podle nevládních organizací bylo jen v roce 2012 ze země ilegálně vyvezeno 66 dětí, většinou do sousedního Řecka.

VIDEO

brf, ČTK
Přečteno: 1059x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Bulharsko, Děti, Soud, Dětské domovyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo