romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bulvární Čas.sk o romském pohřbu: Bohatou Romku vezlo přes celý Prešov koňské spřežení

14.7.2020 12:46
Na poslední cestu doprovodili Zlaticu se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Foto z videa TV Joj.
Na poslední cestu doprovodili Zlaticu se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Foto z videa TV Joj.

V Prešově pohřbívali bohatou Romku († 53), měla speciální rakev a ceremonie, jakou město nezažilo. Na poslední cestu ji doprovodili se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Pohřbu se zúčastnilo přes 150 lidí. informuje o tom Čas.sk s důrazem na honosnost celého ceremoniálu.  

Prešovští Romové žijící v Anglii se v pondělí naposledy loučili s ženou, která pro ně znamenala velmi mnoho. Odchod Zlatice, kterou nikdo neoslovil jinak než Ťumy, se nejvíce dotkl jejího manžela Ladislava Baláže (55) a jejich čtyř dětí, které jen stěží zadržovaly slzy smutku za milovanou mámou. Rakev s nebožkou vezlo přes celé město speciální smuteční spřežení.

Zlatica, která se s celou rodinou přestěhovala do Anglie před 20 lety, byla již delší dobu e vážně nemocná. "Byla to skvělá manželka i matka. Byli jsme spolu 37 let. Bohužel nás opustila. Všichni jsme však hluboce věřící, takže jsme přesvědčeni, že žije na druhém světě. Tam na nás počká," vyslovil své přesvědčení smutný vdovec Ladislav za zvuku cimbálové muziky.

Ta před obřadem v prešovském domě smutku, kam všichni přišli v tričkách s její fotografií, dotvářela smuteční atmosféru romskými písněmi. Zlatici si celá rodina mimořádně vážila.

"Měla v naší komunitě podstatné slovo při rozhodování, proto si zasloužila i slušné rozloučení. Do smutečního průvodu jsme proto zařadili i kočár tažený čtyřmi koňmi. Ten jsme museli objednat až z Česka. Původně jsme plánovali několik kočárů, ale z rozličných příčin se to nepodařilo zrealizovat," konstatoval vdovec, který v Anglii podniká s ojetými auty.

Přečteno: 2766x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Pohřeb, PrešovHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo