romea - logo
24. února 2021 (středa)
svátek má Matěj

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bulvární Čas.sk o romském pohřbu: Bohatou Romku vezlo přes celý Prešov koňské spřežení

14.7.2020 12:46
Na poslední cestu doprovodili Zlaticu se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Foto z videa TV Joj.
Na poslední cestu doprovodili Zlaticu se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Foto z videa TV Joj.

V Prešově pohřbívali bohatou Romku († 53), měla speciální rakev a ceremonie, jakou město nezažilo. Na poslední cestu ji doprovodili se všemi poctami, přes Prešov ji vezlo koňské čtyř-spřežení. Pohřbu se zúčastnilo přes 150 lidí. informuje o tom Čas.sk s důrazem na honosnost celého ceremoniálu.  

Prešovští Romové žijící v Anglii se v pondělí naposledy loučili s ženou, která pro ně znamenala velmi mnoho. Odchod Zlatice, kterou nikdo neoslovil jinak než Ťumy, se nejvíce dotkl jejího manžela Ladislava Baláže (55) a jejich čtyř dětí, které jen stěží zadržovaly slzy smutku za milovanou mámou. Rakev s nebožkou vezlo přes celé město speciální smuteční spřežení.

Zlatica, která se s celou rodinou přestěhovala do Anglie před 20 lety, byla již delší dobu e vážně nemocná. "Byla to skvělá manželka i matka. Byli jsme spolu 37 let. Bohužel nás opustila. Všichni jsme však hluboce věřící, takže jsme přesvědčeni, že žije na druhém světě. Tam na nás počká," vyslovil své přesvědčení smutný vdovec Ladislav za zvuku cimbálové muziky.

Ta před obřadem v prešovském domě smutku, kam všichni přišli v tričkách s její fotografií, dotvářela smuteční atmosféru romskými písněmi. Zlatici si celá rodina mimořádně vážila.

"Měla v naší komunitě podstatné slovo při rozhodování, proto si zasloužila i slušné rozloučení. Do smutečního průvodu jsme proto zařadili i kočár tažený čtyřmi koňmi. Ten jsme museli objednat až z Česka. Původně jsme plánovali několik kočárů, ale z rozličných příčin se to nepodařilo zrealizovat," konstatoval vdovec, který v Anglii podniká s ojetými auty.

Přečteno: 2898x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Pohřeb, PrešovHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo