romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Byli popraveni, protože byli černí: Sedm černochů bylo posmrtně omilostněno

2.9.2021 11:08
Zleva: Booker Milner, Frank Hairston Jr., Howard L. Hairston, Joe H. Hampton, John C. Taylor, Francis Grayson a James L. Hairston. (FOTO: Baltimore Afro-American)
Zleva: Booker Milner, Frank Hairston Jr., Howard L. Hairston, Joe H. Hampton, John C. Taylor, Francis Grayson a James L. Hairston. (FOTO: Baltimore Afro-American)

Demokratický guvernér amerického státu Virginia Ralph Northam posmrtně omilostnil sedm černochů popravených v roce 1951 za znásilnění bílé ženy. Původní proces poznamenaly projevy rasové diskriminace. Dnešní omilostnění se nevyjadřuje k vině skupiny mužů označovaných jako "sedm z Martinsville", ale přiznává, že jejich proces nebyl nestranný a trest nebyl přiměřený, píše agentura AP.

Barva pleti hrála "nepopiratelnou roli v jejich identifikaci, při vyšetřování a jejich odsouzení," uvedl v prohlášení guvernér Northam. Afroameričany soudila porota složená výhradně z lidí bílé barvy pleti. "Tito muži byli popraveni, protože byli černí, a to není správné. Jejich trest neodpovídal zločinu. Neměli být popraveni," řekl guvernér Northam.

"Nemůžeme sice změnit minulost, ale doufám, že toto opatření přinese trochu míru," uvedl guvernér, který se setkal s desítkou potomků popravených mužů. Advokáti a obhájci popravených podali žádost o milost loni v prosinci. V petici netvrdili, že by muži byli nevinní, ale trvali na tom, že jejich proces byl nespravedlivý a tresty nepřiměřené. V případě obou argumentů jim guvernér dal za pravdu.

V lednu 1949 sedm mužů v nebezpečné části města Martinsville znásilnilo 32letou ženu, která vše ohlásila na policii. Ta brzy muže zatkla a získala jejich písemné doznání. Navzdory protestům veřejnosti život všech sedmi mužů v únoru 1952 skončil na elektrickém křesle. Počet poprav za znásilnění ve státe Virginia od roku 1908 se tak posunul na celkem 45 vykonaných trestů, všichni popravení byli černoši.

V posledních letech byl původní verdikt odsuzován jako příklad rasové nerovnosti při udělování nejvyššího trestu. Guvernér Ralph Northam je velkým zastáncem reformy trestního řádu a od svého nástupu do funkce v roce 2018 udělil 604 milostí.

Přečteno: 1047x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Soud, Rasismus, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo