romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalý vůdce rasistického Ku Klux Klanu podpořil kandidátku na prezidentku Le Penovou

24.2.2017 10:24
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin
Ilustrační FOTO: Flickr, Martin

 Bývalý vůdce americké rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke podpořil kandidátku krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penovou v boji o křeslo francouzského prezidenta. Hold vzdal také jejímu otci a expředsedovi FN Jeanu-Marie Le Penovi, informovala agentura AFP.

"Její otec je velký muž, opravdový vlastenec. Vychoval inteligentní a silnou ženu, která ví, jak dělat politiku v 21. století," uvedl na twitteru Duke, který před loňskými prezidentskými volbami v USA podporoval Donalda Trumpa. Tehdejší republikánský kandidát na prezidenta čelil kritice médií, že se dlouhou dobu od Dukeovy podpory nechtěl distancovat.

Le Pena loni vyloučili z FN kvůli opakovaným antisemitským výrokům. Například plynové komory, v nichž nacisté za druhé světové války povraždili několik milionů Židů, Le Pen opakovaně označil za "historický detail". Rozhodnutí vedení strany vyvolalo spor mezi Le Penem a jeho dcerou, která podle předvolebních průzkumů vyhraje nadcházející první kolo prezidentských voleb ve Francii.

Duke sám v minulosti neúspěšně kandidoval na různé funkce. V letech 1992 a 1998 se chtěl stát americkým prezidentem, loni se ucházel o křeslo v Senátu za stát Louisiana. Šestašedesátiletý Duke proslul nechvalně svým popíráním holokaustu. Organizace Ku Klux Klan, kterou léta vedl, prosazuje nadřazenost bílé rasy.

V roce 1974 Duke založil Knights of the Ku Klux Klan, jednu z frakcí rasistické organizace Ku-klux-klan. Ta byla založena ve městě Pulaski ve státě Tennessee na jihu USA bývalými členy jižanské armády, která vyšla poražena z občanské války. Tehdy šlo o neorganizované poloozbrojené síly, jejichž cílem bylo "obnovit nadvládu bílých Američanů" po zrušení otroctví. Členové a sympatizanti KKK tehdy zastrašovali i vraždili zejména černochy.

V dubnu 2009 přijel do České republiky na pozvání bývalého vůdce neonacistického Národního odporu Filipa Vávry. Plánovanou přednášku vedení Karlovy Univerzity zrušilo. 24. dubna 2009 byl v Praze zatčen a obviněn z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv, za což mu hrozilo až tříleté vězení. Po výslechu byl propuštěn s tím, že nebyl důvod pro uvalení vazby. Musel však do půlnoci opustit Českou republiku.

Přečteno: 1691x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Le Pen Marine, Francie, USA, David Duke, Donald Trump, Ku Klux KlanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo