romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cameron prý prohraje příští volby, protože zanedbává menšiny

Londýn, 11.8.2014 10:27, (ROMEA)
David Cameron (FOTO: Valsts kanceleja Litva, Wikimedia Commons)
David Cameron (FOTO: Valsts kanceleja Litva, Wikimedia Commons)

Konzervativci britského premiéra Davida Camerona prý prohrají příští volby, protože zanedbávají voliče z etnických menšin. Uvedla to v nedělním rozhovoru pro listy The Sunday Times a The Independent bývalá náměstkyně britského ministra zahraničí a bývalá spolupředsedkyně vládní Konzervativní strany Sayeeda Warsiová, která minulý týden rezignovala kvůli nesouhlasu s politikou vlády v Gaze.

"Volební realita je, že nezískáme většinu pro konzervativce, pokud nezačneme přitahovat více hlasů z etnických menšin," uvedla. Kritika Warsiové, která je z rodiny pákistánských přistěhovalců a v roce 2010 se stala vůbec první muslimskou členkou britského kabinetu, se podle médií trefuje do Cameonova velmi citlivého místa.

Etnické menšiny tvoří zhruba 14 procent voličů v Británii. Jejich slabá podpora byla jedním z důvodů, proč Cameron nezískal ve volbách 2010 většinu a musel jít do koalice s levicovějšími liberálními demokraty. Podle jednoho průzkumu konzervativce v roce 2010 podpořilo pouze 16 procent voličů z etnických menšin. Hlavní opoziční labouristy podpořilo až 68 procent voličů z menšin, uvedla agentura Reuters.

Současné průzkumy veřejného mínění ukazují, že labouristé mají nad konzervativci náskok asi o čtyři procentní body. Volby budou příští rok v květnu.

Cameronův mluvčí nechtěl rozhovor komentovat. Upozornil na dopis z tohoto týdne, ve kterém premiér vyjádřil lítost nad tím, že se Warsiová rozhodla rezignovat a poděkoval jí za její práci ve vládě.

Baronka Warsiová je členkou horní komory parlamentu, Sněmovny lordů. Tento týden oznámila, že "s hlubokým politováním" odeslala premiérovi rezignaci. Zkritizovala britskou politiku v izraelsko-palestinském konfliktu, kterou označila za "morálně neobhajitelnou", a uvedla, že "není v britském národním zájmu a bude mít dlouhodobý dopad na mezinárodní i domácí reputaci Británie".

Přečteno: 1521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, David Cameron, Menšiny, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo