romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Část německého speciálního komanda bude rozpuštěna kvůli působení části jeho členů v krajně-pravicovém hnutí

3.7.2020 12:59
Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová FOTO: Facebook
Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová FOTO: Facebook

Německo řeší nebývalý skandál. Podle oficiálních míst se někteří členové elitní vojenské jednotky Kommando Spezialkräfte (KS) hlásí ke krajní pravici. Číást jednotky kvůli tomu bude možná i rozpuštěna. Komando je elitní jednotkou Bundeswehru, vzniklo v roce 1990 jako ekvivalent amerických speciálních operací. Podle agentury AFP má okolo 1400 členů, jejichž náplní práce je boj s terorismem a braním rukojmích. 

Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová v rozhovoru pro Sueddeutsche Zeitung oznámila, že vydala nařízení o částečném zrušení skupiny, která se v rámci jednotky stala zprvu autonomní, poté de facto nezávislou na centrálním vedení. Mělo by jít o částečnou redukci, nikoliv úplné zrušení komanda, propuštěno by mohlo být kolem 70 vojáků.

Že se mezi členy komanda nachází řada lidí, kteří jsou známí svými sklony ke krajně pravicovým ideologiím, se vědělo už předtím. Například v květnu byly v domě člena jednotky nalezeny ukryté zbraně, střelivo a výbušniny. 

Členové zvláštních jednotek byli dlouhodobě vyšetřováni německou vojenskou kontrarozvědkou. Došlo také k domovním prohlídkám, což potvrdila i Karrenbauerová. Pracovní skupina, kterou za tímto účelem vytvořila, jí pak později seznámila se svým reportem. V něm uvedla, že komando musí projít rozsáhlými systémovými a personálními změnami, aby mohlo i nadále kooperovat s Bundeswehrem.

Přečteno: 564x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, krajní pravice, Extremismus, ArmádaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo