romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Celá série akcí v Maďarsku připomněla Památný den romského holocaustu

Budapešť, 2.8.2012 23:32, (ROMEA)

Celou sérií akcí si maďarští Romové připomněli Památný den romského holocaustu, který připadá na 2. srpna. K oslavám romských organizací se připojilo i více než sto maďarských obcí.

Neonacisté z parlamentní strany Hnutí za lepší Maďarsko však právě na dnešní smutné výročí načasovalo parlamentní návrh, aby policie evidovala kriminálníky podle rasy. Tedy aby zvlášť registrovala trestané Romy. "Vzpomínkové akce v Maďarsku jsou ale velmi rozsáhlé a tyto extremistické projevy výrazně kompenzují," píše se na serveru Českého rozhlasu.

Tisíce maďarských Romů byly během druhé světové války odvlečeny do vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau. Z celkového počtu 23 tisíc romských obětí v Osvětimi jich celá třetina pocházela právě z Maďarska.

Romy však přímo v Maďarsku zabíjeli v masových rozměrech i maďarští četníci nebo příslušníci jednotek šípových křížů, což byla ozbrojená služba maďarské fašistické strany, která na konci roku 1944 převzala pomocí puče moc.

Romové byli likvidováni zejména v Dolní zemi. V každé vesnici tam dnes vzpomínají minimálně na dvě desítky obětí, které byly zastřeleny a hozeny do řek či do jam, které si předtím musely samy vykopat. Jejich přesný počet ale není znám, protože nebyly evidovány.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 679x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, EU, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo