romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Centrem Sofie pochodovaly stovky rasistů

19.2.2018 11:45
Protiromské protesty v Bulharsku (2. 7. 2017, FOTO: Btv Novosti)
Protiromské protesty v Bulharsku (2. 7. 2017, FOTO: Btv Novosti)

Stovky bulharských nacionalistů pochodovaly v sobotu centrem metropole Sofie, aby si připomněly generála z druhé světové války známého svými antisemitskými a pronacistickými aktivitami. Vláda shromáždění zakázala, protože podle ní poškozuje obraz země, která v současnosti předsedá Evropské unii. Soud však zákaz zrušil.

Podle Plamena Dimitrova, jednoho z lídrů bulharské Národní unie, která pochod pořádala, přijelo pochod podpořit několik nacionalistických příznivců z Německa, České republiky, Švédska a Estonska. Ulicemi Sofie pochodovali s transparentem "Společně pro Evropu" napsaným v němčině. Akce se v bulharské metropoli koná každoročně od roku 2003.

Pochodu se zúčastnily stovky tmavě oblečených příznivců, násilnosti nebyly z místa akce hlášeny. Demonstranti pochodovali centrem Sofie s pochodněmi a bulharskými vlajkami a skandovali nacionalistické slogany. Policie hlídala průvod kvůli možným útokům odpůrců akce. Autobus s řeckými extremisty podle bulharských médií policisté před vjezdem do města zablokovali.

Pochod měl oslavit generála Hrista Lukova, který podpořil Německo v době druhé světové války a byl zabit 13. února 1943 antifašistickým odbojovým hnutím. Generál byl ministrem války v letech 1935 až 1938 a vedl pronacistický Svaz bulharských legií v letech 1932 až 1943. Organizátoři popírají, že by Lukov byl antisemitským fašistou nebo že by oni sami byli neofašisty.

Organizace pro lidská práva, politické strany a zahraniční velvyslanectví pochod odsoudily a kritizovaly jeho organizátory, protože podle nich podporují rasismus, xenofobii a antisemitismus, napsaly agentury AP a Reuters.

Přečteno: 846x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, BulharskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo