romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cenu Raoula Wallenberga získal ve Švédsku mladý Rom bojující proti rasismu a xenofobii

Stockholm, 1.9.2014 14:30, (ROMEA)
Oceněný Emir Selimi (zdroj: www.facebook.com)
Oceněný Emir Selimi (zdroj: www.facebook.com)

Cenu Raoula Wallenberga, která se tradičně uděluje ve jménu muže, jenž se během druhé světové války zasloužil o záchranu desítek tisíců Židů, letos získal jedenatřicetiletý Rom Emir Selimi ze Švédska. Ocenění se mu dostalo za založení organizace, která svou činností bojuje proti rasismu namířenému vůči romské komunitě. Informuje o tom švédský server The Local.

Emir Selimi se narodil v Srbsku, ale v osmi letech se přestěhoval do Švédska, kde později založil Skupinu mladých Romů, v rámci které vytvořili první internetovou romskou školu a pomáhají rozvíjet romský jazyk. V současné době Selimi také vyučuje na školách a prostřednictvím kontaktů s policií a místními orgány se pokouší upozorňovat na nebezpečí rasismu a xenofobie ve společnosti.

"Je velkou inspirací, především pro mladé lidi," uvedl pro server The Local předseda poroty Olle Wästberg s tím, že Selimi musel překonávat diskriminaci a odmítání nejen na základní škole v Srbsku, ale později také na pracovním trhu.

"Pevně věřím, že každý člověk se může zasloužit o změnu. Nemusíte být superhrdina, abyste se postavili rasismu nebo nespravedlnosti, které mohou postihnout kohokoli," uvedl ke svému ocenění Emir Selimi.

Loni získal cenu Siavosh Derakhti, mladý muslim z Malmö, který se zasloužil o rozšíření povědomí o antisemitismu, který se šířil na jihu Švédska.

voj, server The Local
Přečteno: 969x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Ocenění, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo