romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cenu Raoula Wallenberga získal ve Švédsku mladý Rom bojující proti rasismu a xenofobii

Stockholm, 1.9.2014 14:30, (ROMEA)
Oceněný Emir Selimi (zdroj: www.facebook.com)
Oceněný Emir Selimi (zdroj: www.facebook.com)

Cenu Raoula Wallenberga, která se tradičně uděluje ve jménu muže, jenž se během druhé světové války zasloužil o záchranu desítek tisíců Židů, letos získal jedenatřicetiletý Rom Emir Selimi ze Švédska. Ocenění se mu dostalo za založení organizace, která svou činností bojuje proti rasismu namířenému vůči romské komunitě. Informuje o tom švédský server The Local.

Emir Selimi se narodil v Srbsku, ale v osmi letech se přestěhoval do Švédska, kde později založil Skupinu mladých Romů, v rámci které vytvořili první internetovou romskou školu a pomáhají rozvíjet romský jazyk. V současné době Selimi také vyučuje na školách a prostřednictvím kontaktů s policií a místními orgány se pokouší upozorňovat na nebezpečí rasismu a xenofobie ve společnosti.

"Je velkou inspirací, především pro mladé lidi," uvedl pro server The Local předseda poroty Olle Wästberg s tím, že Selimi musel překonávat diskriminaci a odmítání nejen na základní škole v Srbsku, ale později také na pracovním trhu.

"Pevně věřím, že každý člověk se může zasloužit o změnu. Nemusíte být superhrdina, abyste se postavili rasismu nebo nespravedlnosti, které mohou postihnout kohokoli," uvedl ke svému ocenění Emir Selimi.

Loni získal cenu Siavosh Derakhti, mladý muslim z Malmö, který se zasloužil o rozšíření povědomí o antisemitismu, který se šířil na jihu Švédska.

voj, server The Local
Přečteno: 989x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Ocenění, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo