romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Černohorská policie kvůli ohrožení Gay Pride zadržela 81 lidí

Podgorica/Černá Hora, 4.11.2014 10:17, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Černohorská policie v neděli zadržela 81 lidí kvůli podezření, že chtějí ohrozit pochod osob s homosexuální orientací v hlavním městě Podgorici. Akce se nakonec obešla bez incidentů. Informoval o tom včera server BalkanInsight s odvoláním na mluvčí policie Tamaru Popovičovou.

Akce známá jako Gay Pride proběhla v černohorské metropoli na rozdíl od loňska v poklidu. Zhruba dvě stovky gayů a leseb ale pro jistotu střežily stovky policistů, jejichž kordony oddělily trasu pochodu od okolních ulic.

Většina z 81 zadržených byla po ověření totožnosti opět propuštěna, ale 16 osob si policisté prověřili důkladněji. Podle mluvčí přitom zabavili zápalné lahve, kouřové bomby a různé hole, tyče a obušky. Proti dvěma nezletilým provinilcům bylo zahájeno trestní stíhání.

Na rozdíl od loňska nebyly tentokrát hlášeny žádné násilné střety. Během loňského říjnového pochodu se policisté střetli s asi pěti stovkami pravicových extremistů, zejména výtržníků z řad agresivních fotbalových fanoušků, kteří házeli kamení a láhve. Dvacítka policistů utrpěla zranění, 60 lidí bylo zadrženo, z toho třetinu tvořili nezletilci, a aktivisté homosexuálů museli být evakuováni.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že zhruba 70 procent Černohorců považuje homosexualitu za nemoc. Kolem 80 procent jich je přesvědčeno, že gayové a lesbičky by si měli nechat svou sexuální orientaci pro sebe.

Přečteno: 451x
 

Kam dál:

Štítky:  

Gay Pride, Pochod, Černá Hora, homofobie, homosexualitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo