romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Češi na Slovensku kritizují menší státní dotace na svou kulturu

Bratislava, 7.2.2013 15:20, (ROMEA)
Slovenská vlajka. Foto: Archiv Romea.cz
Slovenská vlajka. Foto: Archiv Romea.cz

Čeští krajané na Slovensku kritizovali nový způsob rozdělení státních dotací na národnostní kulturu. Podle nich ohrožuje projekty připravované českou menšinou. O použití peněz poprvé rozhodoval výbor pro národnostní menšiny, v němž mají nejsilnější zastoupení Maďaři a Romové. Nové rozdělení však navrhl vládní zmocněnec pro národností menšiny, nikoli Romové či Maďaři. Objem grantů pro českou menšinou tak má letos klesnou o devět procent.

"Toto rozdělení peněz ohrožuje naši existenci. Většina projektů by se stala nerealizovatelná," řekla šéfka Českého spolku v Košicích Dagmar Takácsová, jež se účastnila rozhodování výboru. Dodala, že ohroženo je tak kromě jiných projektů i fungování ženského pěveckého souboru nebo uspořádání jediného festivalu české kultury, jehož 19. ročník se loni konal hlavně na východním Slovensku.

České menšině se podle Takácsové nezamlouvá, že v přepočtu na osobu dostane o 12 procent méně peněz než početně srovnatelná rusínská menšina. Čeští krajané tak pro letošní rok budou moci na kulturní projekty čerpat 160.000 eur (4,1 milionu korun), loni to bylo 176 000 eur (4,5 milionu Kč). Podobně si stěžuje i polská menšina.

Nový způsob dělení peněz navrhl vládní zmocněnec pro národností menšiny László Nagy, který ho odůvodnil nápravou dosavadního stavu, kdy početně velké menšiny byly podle něj v přepočtu na osobu znevýhodněny. Tuto předlohu pak výbor pro národnostní menšiny a etnické skupiny, který je poradním orgánem vlády, podle Takácsové schválil, aniž podpořil návrh na plošné snížení celkové výše příspěvků pro každou menšinu. Úřad vlády informoval, že rozhodnutí představitelů národnostních menšin bude respektovat.

Způsob rozdělování peněz na menšinové projekty se změnil po snížení státní dotace na tento účel o 2,5 procenta a po loňském sčítání lidu. V něm se k české národnosti na Slovensku přihlásilo 30 367 lidí, tedy o téměř třetinu méně osob než v roce 2001. Úbytek zaznamenala i jinak nejpočetnější maďarská menšina.

Přečteno: 471x
 

Kam dál:

Štítky:  

Menšiny, Granty



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo