romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Český rozhlas: Extremista jako hejtman? Důsledky mohou být katastrofální, bojí se slovenští aktivisté

Slovensko, Banskobystrický kraj, 2.12.2013 12:30, (ROMEA)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Není to tak dlouho, co česká rádia vysílala slovenskou písničku o tom, že nejkrásnější stromy jsou na Horehroní. Teď se tenhle kraj u Banské Bystrice proslavil znovu, ale trochu neslavně. Jeho novým županem, tedy hejtmanem, bude Marian Kotleba, muž s nálepkou fašisty či pravicového extremisty. Sám Kotleba říká, že v banskobystrickém kraji „je za trest žít“. Je to populismus nebo pravda? A proč se krajní pravice prosadila zrovna tady? Tím se zabýval Český rozhlas.

„Lidé nechodí ani do hospody, protože nemají peníze. Za komunistů jste si v hospodě neměli kam sednout a na pivo se čekalo i půl hodiny,“ vzpomíná s úsměvem padesátník Pavol z Čierneho Balogu na minulost. Byla to totiž právě frustrace z přítomnosti, co přimělo část lidí jako on hlasovat pro Mariana Kotlebu.

Kotlebu volili paradoxně i v místech, kde kdysi vypuklo Slovenské národní povstání

Udělat pořádek, to je časté přání voličů Mariana Kotleby. Paradoxně i v místech jako je Čierny Balog. Obec má stejně jako celý okolní region takříkajíc ve svém genetickém kódu zapsané Slovenské národní povstání, jeden z pilířů moderních slovenských dějin.

Tady se střílelo, tady dodnes žijí pamětníci partyzánských bojů. A přesto právě tady vyhrál kandidát, který o povstání tvrdil, že to byl protislovenský puč. Ředitel muzea SNP v Banské Bystrici Stanislav Mičev měl z volebních výsledků hodně zkaženou náladu.

„Je paradoxní, že člověk, který jednoznačně řekl, že nejlepším slovenským politikem byl Jozef Tiso, je na čele župy, ve městě, kde povstání vypuklo. Myslím, že vnuci povstalců by se měli zamyslet, koho volili,“ říká Stanislav Mičev.

Jedním z těch povstaleckých vnuků by mohl podle věku klidně být Michal ze Starých Hor nad Banskou Bystricí. Jak říká, pracuje šest dní v týdnu a v hospodě u kořalky relaxuje. Na otázku, proč volil Kotlebu, odpovídá: „Aby se všichni měli líp.“

Nevraživost vůči romské menšině, kterou podporuje svými výroky i Marian Kotleba, je pro řadu Kotlebových voličů jenom způsob, jak tuhle nespokojenost s vlastním životem dát najevo. Občanští aktivisté z Banské Bystrice slibují, že nenechají nového hejtmana v klidu úřadovat a chystají proti němu protesty.

Vojtěch Berger, Český rozhlas
Přečteno: 852x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Slovensko, Fašismus, Extremismus, Neonacismus, Politika, Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo