romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chorvatsko uctilo památku obětí „balkánské Osvětimi“

23.4.2020 16:05
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)

Chorvatsko uctilo památku obětí bývalého koncentračního tábora Jasenovac, v němž za druhé světové války zemřely desetitisíce Židů, Srbů, Romů a chorvatských odpůrců fašismu. Poprvé od roku 2015 se dnes pietního aktu společně s nejvyššími státními činiteli zúčastnili i zástupci chorvatské židovské obce, antifašistů a národnostních menšin.

Židé, Srbové, antifašisté a Romové v uplynulých letech projevovali úctu lidem zemřelým v Jasenovaci odděleně od oficiálních vzpomínkových akcí. Chtěli tím dát najevo protest proti počínání chorvatských úřadů, které podle nich projevovaly nečinnost vůči nárůstu neonacistických nálad ve společnosti.

Letos se pietního aktu v Jasenovaci po přestávce rovněž zúčastnili všichni nejvyšší představitelé země. Přišli jak prezident Zoran Milanović, tak předseda vlády Andrej Plenković či předseda parlamentu Gordan Jandroković.

K letošnímu ceremoniálu při příležitosti 75. výročí konce jasenovackého tábora se bojkotující skupiny rozhodly podle svého zdůvodnění přidat proto, aby projevily solidaritu v době koronavirem vyvolané pandemie a zahájily dialog s úřady o netoleranci.

"Věci se nezměnily, ale vzhledem k obtížné situaci způsobené koronavirem... jsme se rozhodli připojit k pietnímu aktu," řekl agentuře AFP Ognjen Kraus, vedoucí představitel organizace, pod niž spadá několik židovských sdružení.

Konzervativní vláda byla v posledních letech kritizována především za příliš shovívavý postoj k oživování ustašovské ideologie v zemi.

Podle jmenného seznamu obětí, sestaveného historiky památníku Jasenovac, ustašovci v táboře od srpna 1941 do dubna 1945 zavraždili 83.145 Srbů, Židů, Romů a antifašistů, včetně 114 Čechů a 106 Slováků. Každoroční oslavy mají připomenout poslední pokus vězňů o útěk, než ustašovci tábor zcela zlikvidovali.

Ustašovci byli příslušníci ultranacionalistického, fašistického hnutí, které v Chorvatsku působilo v meziválečném období a během druhé světové války. Cílem organizace bylo vytvořit samostatný chorvatský stát, což se podařilo v roce 1941, kdy tehdejší Jugoslávii okupovaly Německo a Itálie. Nechvalně ustašovci prosluli krutým zacházením s menšinami, po vzoru německých nacistů především s Židy, ale také se Srby a Romy.

Přečteno: 469x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

koncentrační tábor, Chorvatsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo