romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chorvatsko uctilo památku obětí „balkánské Osvětimi“

23.4.2020 16:05
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)

Chorvatsko uctilo památku obětí bývalého koncentračního tábora Jasenovac, v němž za druhé světové války zemřely desetitisíce Židů, Srbů, Romů a chorvatských odpůrců fašismu. Poprvé od roku 2015 se dnes pietního aktu společně s nejvyššími státními činiteli zúčastnili i zástupci chorvatské židovské obce, antifašistů a národnostních menšin.

Židé, Srbové, antifašisté a Romové v uplynulých letech projevovali úctu lidem zemřelým v Jasenovaci odděleně od oficiálních vzpomínkových akcí. Chtěli tím dát najevo protest proti počínání chorvatských úřadů, které podle nich projevovaly nečinnost vůči nárůstu neonacistických nálad ve společnosti.

Letos se pietního aktu v Jasenovaci po přestávce rovněž zúčastnili všichni nejvyšší představitelé země. Přišli jak prezident Zoran Milanović, tak předseda vlády Andrej Plenković či předseda parlamentu Gordan Jandroković.

K letošnímu ceremoniálu při příležitosti 75. výročí konce jasenovackého tábora se bojkotující skupiny rozhodly podle svého zdůvodnění přidat proto, aby projevily solidaritu v době koronavirem vyvolané pandemie a zahájily dialog s úřady o netoleranci.

"Věci se nezměnily, ale vzhledem k obtížné situaci způsobené koronavirem... jsme se rozhodli připojit k pietnímu aktu," řekl agentuře AFP Ognjen Kraus, vedoucí představitel organizace, pod niž spadá několik židovských sdružení.

Konzervativní vláda byla v posledních letech kritizována především za příliš shovívavý postoj k oživování ustašovské ideologie v zemi.

Podle jmenného seznamu obětí, sestaveného historiky památníku Jasenovac, ustašovci v táboře od srpna 1941 do dubna 1945 zavraždili 83.145 Srbů, Židů, Romů a antifašistů, včetně 114 Čechů a 106 Slováků. Každoroční oslavy mají připomenout poslední pokus vězňů o útěk, než ustašovci tábor zcela zlikvidovali.

Ustašovci byli příslušníci ultranacionalistického, fašistického hnutí, které v Chorvatsku působilo v meziválečném období a během druhé světové války. Cílem organizace bylo vytvořit samostatný chorvatský stát, což se podařilo v roce 1941, kdy tehdejší Jugoslávii okupovaly Německo a Itálie. Nechvalně ustašovci prosluli krutým zacházením s menšinami, po vzoru německých nacistů především s Židy, ale také se Srby a Romy.

Přečteno: 444x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

koncentrační tábor, Chorvatsko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo