romea - logo
28. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chudí Italové se bouří proti sociálním bytům pro migranty

8.12.2016 15:11
San Basilo - chudinská čtvrť Foto:www.giornalettismo.com
San Basilo - chudinská čtvrť Foto:www.giornalettismo.com

Chudí Italové se bouří proti poskytování sociálních bytů imigrantům. Například obyvatelé římské chudinské čtvrti San Basilio zabránili jedné marocké rodině ve vstupu do bytového domu pro sociálně slabé. Ubytování podle nich mají dostat nejprve Italové. Zároveň ale popírají, že mají rasistické pohnutky a vysvětlují, že jejich odpor není chápán správně.

"To není rasismus, to je spravedlnost. Dívat se na ně, jak zabírají nějaký byt, zatímco my nemáme žádný, to se dá jen stěží strávit," říká šestadvacetiletý Enzo Morea, který je nezaměstnaný. Se svým otcem Adrianem žije několik měsíců v autokempu ve Filottranu, asi 15 kilometrů severovýchodně od historického jádra italské metropole. Předtím obsadili v chudinské čtvrti plné proluk a vybledlých fasád jeden ze sociálních bytů, ale bez příslušného povolení.

"Rozvedl jsem se, ztratil práci, nemohl jsem platit nájemné, takže jsem se sem nastěhoval se synem. Byli jsme tu, dokud nás nevyhodili," řekl starší z mužů. "Nejprve jsme šli do jednoho sklepa, pak s trochou načerno vydělaných peněz jsem si koupil použitý karavan," citovala jej agentura AFP.

Tři desítky obyvatel ze sousedství si stouply v úterý ráno před dům, aby zablokovaly vstup do jednoho z bytů, který marocká rodina dostala od městské správy sociálního zabezpečení. Podle některých svědků události se začal stupňovat tón a začaly se ozývat rasistické narážky. "Nalezte zpátky do svých gumových člunů, vraťte se zpátky domů," zaznělo.

Marocký pár s třemi plačícími dětmi ve věku od jednoho roku do sedmi let se nakonec dal na ústup a vzdal se nejen bytu, ale i snahy žít v dané čtvrti. Na místo dorazili městští policisté, aby uklidnili situaci. Přišli i novináři a na internetu se rozšířily zprávy s fotografiemi na zpravodajských serverech.

"Je to škoda pro město i jeho občany," reagovala starostka Říma Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd. Zároveň slíbila, že město "zajistí zákonnost a právo těch nejslabších".

V dnešním vydání deníku La Repubblica vyjádřil otec marocké rodiny pochopení pro důvody těch, kteří proti němu spustili urážky. Ale řekl, že neví, jak konflikt "vysvětlit svým dětem".

"My jsme požádali o byt podle pravidel, byli jsme v pořadníku od roku 2011 a máme na něj právo," upozornil ale čtyřicátník, který se přistěhoval do Itálie před deseti lety a pracuje v jedné montážní firmě.

Adriano Morea tvrdí, že i on žádal o sociální bydlení, a to už v roce 1991. Ale mezitím se rozvedl a už neví, co je se žádostí.

Obyvatelé čtvrti obvinili média, že zkreslují situaci v jejich čtvrti, když prý jen píšou o rasismu nebo obchodu s drogami. Podle nich jde však o zlomek místních problémů.

"Nejsme rasisté, naše okolí je už po desítky let mnohonárodnostní. Ale připadá mi spravedlivější, když se uvolněné byty dají nejprve Italům," řekl Simone Iacobini, který se narodil v San Basiliu a 36 let už tam žije. Lidé jsou podle něj podráždění, což lze chápat vzhledem k přetrvávajícím problémům nezaměstnanosti, kriminality a odpadků v ulicích, což prý nikdo neřeší.

Přečteno: 1803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Imigrace, Bydlení, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo