romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chudí Italové se bouří proti sociálním bytům pro migranty

8.12.2016 15:11
San Basilo - chudinská čtvrť Foto:www.giornalettismo.com
San Basilo - chudinská čtvrť Foto:www.giornalettismo.com

Chudí Italové se bouří proti poskytování sociálních bytů imigrantům. Například obyvatelé římské chudinské čtvrti San Basilio zabránili jedné marocké rodině ve vstupu do bytového domu pro sociálně slabé. Ubytování podle nich mají dostat nejprve Italové. Zároveň ale popírají, že mají rasistické pohnutky a vysvětlují, že jejich odpor není chápán správně.

"To není rasismus, to je spravedlnost. Dívat se na ně, jak zabírají nějaký byt, zatímco my nemáme žádný, to se dá jen stěží strávit," říká šestadvacetiletý Enzo Morea, který je nezaměstnaný. Se svým otcem Adrianem žije několik měsíců v autokempu ve Filottranu, asi 15 kilometrů severovýchodně od historického jádra italské metropole. Předtím obsadili v chudinské čtvrti plné proluk a vybledlých fasád jeden ze sociálních bytů, ale bez příslušného povolení.

"Rozvedl jsem se, ztratil práci, nemohl jsem platit nájemné, takže jsem se sem nastěhoval se synem. Byli jsme tu, dokud nás nevyhodili," řekl starší z mužů. "Nejprve jsme šli do jednoho sklepa, pak s trochou načerno vydělaných peněz jsem si koupil použitý karavan," citovala jej agentura AFP.

Tři desítky obyvatel ze sousedství si stouply v úterý ráno před dům, aby zablokovaly vstup do jednoho z bytů, který marocká rodina dostala od městské správy sociálního zabezpečení. Podle některých svědků události se začal stupňovat tón a začaly se ozývat rasistické narážky. "Nalezte zpátky do svých gumových člunů, vraťte se zpátky domů," zaznělo.

Marocký pár s třemi plačícími dětmi ve věku od jednoho roku do sedmi let se nakonec dal na ústup a vzdal se nejen bytu, ale i snahy žít v dané čtvrti. Na místo dorazili městští policisté, aby uklidnili situaci. Přišli i novináři a na internetu se rozšířily zprávy s fotografiemi na zpravodajských serverech.

"Je to škoda pro město i jeho občany," reagovala starostka Říma Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd. Zároveň slíbila, že město "zajistí zákonnost a právo těch nejslabších".

V dnešním vydání deníku La Repubblica vyjádřil otec marocké rodiny pochopení pro důvody těch, kteří proti němu spustili urážky. Ale řekl, že neví, jak konflikt "vysvětlit svým dětem".

"My jsme požádali o byt podle pravidel, byli jsme v pořadníku od roku 2011 a máme na něj právo," upozornil ale čtyřicátník, který se přistěhoval do Itálie před deseti lety a pracuje v jedné montážní firmě.

Adriano Morea tvrdí, že i on žádal o sociální bydlení, a to už v roce 1991. Ale mezitím se rozvedl a už neví, co je se žádostí.

Obyvatelé čtvrti obvinili média, že zkreslují situaci v jejich čtvrti, když prý jen píšou o rasismu nebo obchodu s drogami. Podle nich jde však o zlomek místních problémů.

"Nejsme rasisté, naše okolí je už po desítky let mnohonárodnostní. Ale připadá mi spravedlivější, když se uvolněné byty dají nejprve Italům," řekl Simone Iacobini, který se narodil v San Basiliu a 36 let už tam žije. Lidé jsou podle něj podráždění, což lze chápat vzhledem k přetrvávajícím problémům nezaměstnanosti, kriminality a odpadků v ulicích, což prý nikdo neřeší.

Přečteno: 1792x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Imigrace, Bydlení, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo