romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Cikáni jsou špíny a nemají ve městě co dělat", okresní šéf Kotlebovy strany se chlubil tím, že házel Romy do řeky

19.2.2020 13:55
Foto: FB Jozef Mihalčin - ĽS Naše Slovensko
Foto: FB Jozef Mihalčin - ĽS Naše Slovensko

Kotlebovec Jozef Mihalčin, který je okresním předsedou ve Vranově nad Toplou ve videu veřejně popisoval, že v mládí házel Romy do řeky. Video pravděpodobně vzniklo před posledními župními volbami a zvřejenila ho na svém facebookovém profilu Irena Biháriová, která v letošních slovenských volbách kandiduje za hnutí Progresivné Slovensko.

"když mi bylo 18 let, tak Cikáni chodili pouze k mostu. A když přišli na most, tam už jsem je zkopal a hodil do Toply. Furt to byly špíny, které neměly co ve městě dělat," říká Mihalčin na videu.

Mihalčin v roce 2017 kandidoval za prešovského župana. Tehdy na náměstí prohlásil, jakým způsobem vyřeší romskou otázku v kraji.

"Od dne, kdy nastoupím na úřad, do roka a do dne skončíme s otázkou cikánské menšiny. Jednoduše ji vymažu ze slovníku v Prešovském kraji. Nebude žádná otázka cikánská, nic," řekl Mihalčin.

Kotlebovec ve videu zároveň burcuje lidi k násilí proti Romům. Myslí si, že Romové jsou stejným problémem jako uprchlíci. "Ten Cikán je dvě stě metrů od mé ulice, za chvíli bude u vás, vezme vám dům," říká Mihalčin.

Přečteno: 24743x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Prešov, Romové, Extremismus, Kotleba, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo