romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Covid-19 potvrzen už ve 14 romských osadách na Slovensku

16.4.2020 11:20
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)

Onemocnění Covid-19 způsobené koronavirem se potvrdilo již ve 14 romských osadách na Slovensku. Informovala o tom Slovenská tisková kancelář (SITA), podle které to před středečním jednáním Ústředního krizového štábu uvedl jeho člen Peter Pollák, expert hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na romskou problematiku.

Podle něj bylo dosud otestováno 110 romských lokalit a na místech, kde byl koronavirus identifikovaný, jsou podmínky na domácí karanténu.

Vladimír Krčméry, člen permanentního krizového štábu uvedl, že by se mohly začít otevírat školy a školky. „Vážou sestry, lékařky a další profese, které potřebujeme, protože jsou na OČR,“ řekl.

Podle předsedy vlády Igora Matoviče by se však měl řešit spíše problém osad. „Přes 10% osad, které jsme testovali, je pozitivních,“ uvedl. Zpřísnění režimu možná čeká i domovy sociálních služeb, podle Krčméryho by se v nich mělo zrychlit tempo testování.

VIDEO

Přečteno: 2225x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Romské osady, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo