romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných
Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách. Informuje o tom Český rozhlas.

Zatímco jiné děti si o víkendech hrály, Tomáš svůj volný čas zasvětil tréninku a tanci. Rodiče do jeho koníčka investovali všechno. Kvůli lásce k tanci změnil i svoje studijní záměry. Původně chtěl jít na konzervatoř do Košic, dnes ale studuje obor Masér na Střední zdravotnické škole v Rožňave. Po maturitě chce jít na Vysokou školu múzických umení v Bratislavě.

„Není na mě hned vidět, že jsem Rom. Když se to ale lidé dozvědí, je hned znát změna chování, i když do očí mě nikdo neuráží,“ říká Tomáš.

Spolupráci s ním si pochvaluje taneční trenér Julius Švarc. „V jeho výkonnostní kategorii je vzácností to, co zvládá. Umí jak latinskoamerické tance, tak standardní, a to na vysoké úrovni, což vyžaduje mnoho času.“

Kromě studia a tance se Tomáš věnuje projektu Vnímaví pre zraniteľných. Spolu s dalšími čtyřmi mladými Romy pomáhá a předává vlastní zkušenosti romským dětem žijícím v neromských rodinách. Učí jejich neromské rodiče porozumět kulturním a etnickým odlišnostem jejich dětí. Zpřístupňuje jim romskou kulturu tak, aby i oni mohli své romské děti motivovat k nalezení jejich romské identity.

„Neřeším, jestli jsem tanečník, Rom, Maďar, Slovák. Vnímám jen to, že jsem obyčejný člověk,“ říká o sobě.

Přečteno: 1063x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tanec, Romové, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo