romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČT 24: Lotyšsko zakázalo hákový kříž, srp a kladivo - o písních nemluvě

Riga, Lotyšsko, 21.6.2013 12:46, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Lotyšský parlament dnes postavil mimo zákon symboly totalitních režimů, zejména nacistický hákový kříž a komunistický srp a kladivo. Rovněž jsou zakázány zpěv či jakákoli jiná prezentace fašistických a komunistických písní a ideologií. Poslanci nový zákon schválili poměrem 56 ku jedné, 44 poslanců nebylo přítomno nebo se hlasování zdrželo. Legislativa vstoupí v platnost, až ji podepíše prezident Andris Bérziňš. Informuje o tom Česká televize - ČT 24.

Lotyšsko získalo nezávislost na Rusku po první světové válce, v roce 1940 ale zemi obsadila sovětská vojska a po německém útoku na Sovětský svaz následovala nacistická okupace. Tisíce Lotyšů za druhé světové války bojovaly v řadách nacistického wehrmachtu a jejich boj proti okupační Rudé armádě dnes mnoho Lotyšů uznává za vlastenecký čin.

Stejné nároky na uznání si ale činí ti obyvatelé Lotyšska, kteří s nasazením života bojovali proti nacismu pod sovětským velením. V Lotyšsku se tak pochody v květnu slaví Den vítězství na počest porážky nacismu, a zároveň v březnu Den legionářů k uctění památky příslušníků Waffen-SS, kteří bojovali proti bolševismu.

ČT 24
Přečteno: 889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Nacismus, Komunismus, LotyšskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo