romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další HOAX zaplavil český Facebook: Údajná vzpoura imigrantů ve Francii je ve skutečnosti protest proti podezřelému úmrtí mladíka po zásahu policie

18.12.2017 11:56
Protestní akce předmětem dalšího HOAXU (Foto: print screen z YouTube)
Protestní akce předmětem dalšího HOAXU (Foto: print screen z YouTube)

V Česku se po sociální síti Facebook masivně šíří další HOAX. Jde o video z FB stránky "Fotky ze světa", které má dokumentovat vzpouru imigrantů ve Francii. Nejde ale ani o vzpouru, ani o migranty. Informuje o tom server Manipulátoři.cz.

Na stránce Fotky ze světa bylo video publikováno 9. prosince, od té doby ho vidělo více než 239 tisíc lidí a kolem 5000 ho sdílelo.

Do videa šířeného bez informace, o jakou situaci skutečně šlo, následně někdo vložil lživý český popisek a poslal video do světa. "A jak už to bývá, o něco složitější pravda nikoho ze sdílejících nezajímala," píší na serveru Manipulátoři.cz.

Ve skutečnosti jde totiž o protest proti údajnému podílu policie na smrti čtyřiadvacetiletého Massara D.. Ten byl 9. listopadu zatčen na pařížském nádraží Gare du Nord pro podezření z prodeje drog, po zatčení byl převezen do nemocnice, kdy u něj bylo konstatováno poškození mozku v důsledku zadušení a o třináct dní zemřel na selhání srdce. Přesná příčina smrti je ale nejasná. Zda k ní došlo v důsledků požití drog či policejního násilí se stále vyšetřuje.

Nejde tedy o migranty, nýbrž akci jasně identifikovatelného protestního uskupení. Video samotné bylo zveřejněno například v článku německé pobočky agentury RT – Russia Today „Eskalation in Paris: Polizei setzt Tränengas gegen Dutzende farbige Protestler an Bahnhof ein". O protestech psal také například rakouský server Krone.

Záznam samotný zachycuje zásah policie proti demonstraci „Černý pochod na počest Massara (Marche noire en l’honneur de Massar) pořádaný FB skupinou Justice pour Massar (Spravedlnost pro Massara) na nádraží Gare du Nord.

Přečteno: 2574x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Média, Facebook, Sociální sítě, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo