romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Na Facebooku se opět šíří nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena. Upozorňuje na to server Topky.sk.

Jde o jeden z nejstarších a najvirálnejších hoaxů na slovenském (i českém) Facebooku. Na soukromém profilu se objevil již v říjnu 2011. V příspěvku se uvádělo (doslovné znění): "Romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byly ONI, vybrali si léky a ... pak vytáhli papír ze sociálky, ... lékárnička ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi řekla, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky."

I když má tento příspěvek téměř devět let, mnozí uživatelé Facebooku ho opět sdíleli i během letošní koronakrize. Příspěvek byl sdílený například ve skupině občanský tribunál, nepotřebuje politika - Přímá občanská demokracie, nebo také stránkou Ľsns-Lidová strana Naše SlovenskoFan page.
Tvrzení, že Romové nemusí platit za léky, případně, že jim léky platí stát, je nepravdivé. Za léky s doplatkem a volně prodejné léky v lékárně platí všichni bez výjimky. Rozsah zdravotní péče a služeb s ní souvisejících úhradu nákladů na základě veřejného zdravotního pojištění vymezuje zákon č. 577/2004 Sb. a rozsah a podmínky úhrady léků, zdravotnických prostředků a dietních potravin vymezuje zákon č. 363/2011 Sb. Ani v jednom ze zákonů není zmínka o nároku na speciální péči či jakékoliv jiné úlevy v souvislosti s platbami za léky na základě etnické příslušnosti. Takové opatření by bylo v rozporu s článkem 12 Ústavy SR.

Agentura AFP kontaktovala Sociální pojišťovnu, která je v klamném facebookovém příspěvku přímo zmíněna, s otázkou, zda vydává jakékoliv potvrzení pro Romy, na jehož základě by si mohli nárokovat léky zdarma. Mária Ďurišová z oboru komunikace s veřejností pro AFP uvedla: "Poplatky za léky jsou součástí zdravotního pojištění a zdravotní péče, které do kompetence Sociální pojišťovny nepatří. Sociální pojišťovna je pověřena mj výkonem nemocenského pojištění jako pojištění pro případ ztráty nebo snížení příjmu z výdělečné činnosti a pro zajištění příjmu v důsledku dočasné pracovní neschopnosti, těhotenství a mateřství. Při posuzování nároku na nemocenské dávky Sociální pojišťovna v žádném případě nezkoumá, z jaké skupiny obyvatelstva pojištěnec pochází."

Stanovisko o tom, že finanční úlevy na léky se neposkytují na základě etnicity, poslala AFP Zuzana Štukovská ze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Mluvčí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny Jana Lukáčová pro AFP uvedla, že v minulosti už vyvrátili hoax o tom, že by existovaly potvrzení od Úřadu práce ať už pro Romy nebo pro příjemce pomoci v hmotné nouzi, na které by lékárny dávali slevu.

V minulosti na svém facebookovém profilu zprávu vyvrátil i Ábel Ravasz, bývalý zmocněnec vlády SR pro romské komunity (2016 - 2020). V reportáži RTVS Ravasz uvedl, že neexistují žádné sociální dávky speciálně pro Romy. "Obvykle jsou to lži a obvykle jsou to účelové lži,"  řekl Ravasz v minulosti pro RTVS.

Přečteno: 913x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Hoax, dezinformace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo