romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Na Facebooku se opět šíří nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena. Upozorňuje na to server Topky.sk.

Jde o jeden z nejstarších a najvirálnejších hoaxů na slovenském (i českém) Facebooku. Na soukromém profilu se objevil již v říjnu 2011. V příspěvku se uvádělo (doslovné znění): "Romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byly ONI, vybrali si léky a ... pak vytáhli papír ze sociálky, ... lékárnička ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi řekla, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky."

I když má tento příspěvek téměř devět let, mnozí uživatelé Facebooku ho opět sdíleli i během letošní koronakrize. Příspěvek byl sdílený například ve skupině občanský tribunál, nepotřebuje politika - Přímá občanská demokracie, nebo také stránkou Ľsns-Lidová strana Naše SlovenskoFan page.
Tvrzení, že Romové nemusí platit za léky, případně, že jim léky platí stát, je nepravdivé. Za léky s doplatkem a volně prodejné léky v lékárně platí všichni bez výjimky. Rozsah zdravotní péče a služeb s ní souvisejících úhradu nákladů na základě veřejného zdravotního pojištění vymezuje zákon č. 577/2004 Sb. a rozsah a podmínky úhrady léků, zdravotnických prostředků a dietních potravin vymezuje zákon č. 363/2011 Sb. Ani v jednom ze zákonů není zmínka o nároku na speciální péči či jakékoliv jiné úlevy v souvislosti s platbami za léky na základě etnické příslušnosti. Takové opatření by bylo v rozporu s článkem 12 Ústavy SR.

Agentura AFP kontaktovala Sociální pojišťovnu, která je v klamném facebookovém příspěvku přímo zmíněna, s otázkou, zda vydává jakékoliv potvrzení pro Romy, na jehož základě by si mohli nárokovat léky zdarma. Mária Ďurišová z oboru komunikace s veřejností pro AFP uvedla: "Poplatky za léky jsou součástí zdravotního pojištění a zdravotní péče, které do kompetence Sociální pojišťovny nepatří. Sociální pojišťovna je pověřena mj výkonem nemocenského pojištění jako pojištění pro případ ztráty nebo snížení příjmu z výdělečné činnosti a pro zajištění příjmu v důsledku dočasné pracovní neschopnosti, těhotenství a mateřství. Při posuzování nároku na nemocenské dávky Sociální pojišťovna v žádném případě nezkoumá, z jaké skupiny obyvatelstva pojištěnec pochází."

Stanovisko o tom, že finanční úlevy na léky se neposkytují na základě etnicity, poslala AFP Zuzana Štukovská ze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Mluvčí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny Jana Lukáčová pro AFP uvedla, že v minulosti už vyvrátili hoax o tom, že by existovaly potvrzení od Úřadu práce ať už pro Romy nebo pro příjemce pomoci v hmotné nouzi, na které by lékárny dávali slevu.

V minulosti na svém facebookovém profilu zprávu vyvrátil i Ábel Ravasz, bývalý zmocněnec vlády SR pro romské komunity (2016 - 2020). V reportáži RTVS Ravasz uvedl, že neexistují žádné sociální dávky speciálně pro Romy. "Obvykle jsou to lži a obvykle jsou to účelové lži,"  řekl Ravasz v minulosti pro RTVS.

Přečteno: 875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Hoax, dezinformace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo