romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Další protest proti fašistům z LSNS, jejich mítink musel být přesunut. Kotlebovci jsou však podle průzkumů druhou nejsilnější stranou

24.1.2020 9:36
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

V zaplněném kulturním domě v menším okresním městě Bytča na severozápadě Slovenska představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) na předvolebním mítinku včera odpoledne kritizovali Evropskou unii, liberály či standardní politické strany, zatímco před budovu přišli odpůrci extremismu s plakáty s protifašistickými hesly. Šlo o další mítink LSNS před únorovými parlamentními volbami, během kterého se u akce této strany shromáždili kritici krajní pravice. Kvůli jejich protestům LSNS dříve předčasně zrušila jiné shromáždění a nakonec změnila i místo konání včerejšího mítinku.

LSNS někdejšího předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby je podle průzkumů veřejného mínění druhou nejoblíbenější stranou na Slovensku a její podpora roste. Strana se dlouhodobě vymezuje vůči NATO, EU a Romům a v probíhající kampani vsadila i na hesla o nastolení pořádku v zemi či o boji proti liberalismu.

"Asociálové, kteří odmítnou pracovat, nedostanou nic. Jinak to nejde," vzkázal v projevu europoslanec za LSNS Milan Uhrík slovenským Romům v osadách. Z davu odhadem asi 400 přítomných lidí, kteří obsadili nejen křesla v sále kulturního domu v Bytči, ale vícero z nich také stálo v chodbě budovy, se ozval silný potlesk.

Podle Uhríka příslušníci většinové populace v EU jsou občany druhé kategorie a výhody mají příslušníci etnických či sexuálních menšin nebo imigranti. "Cílem EU je nahradit původní národy směskou z ciziny," tvrdil. Liberálové zase podle něj prosazují privatizaci, uvolnění konzumace drog či flexibilní pracovní dobu. "My chceme Slovensko křesťanské, odmítáme islamizaci Slovenska," řekl Uhrík.

Strana také slibuje bezplatné zdravotnictví, výstavbu státních bytů či snížení daně z přidané hodnoty. Ve svých stranických novinách LSNS rovněž napsala, že někdejší československý prezident a miláček Západu Václav Havel zaprodal Slovensko a nese největší odpovědnost za nárůst kriminality a nezaměstnanosti na Slovensku po pádu komunismu v roce 1989. K článku strana otiskla fotografii Havla s cigaretou v jedné ruce a se sklenkou alkoholu ve druhé ruce spolu s textem "Ožrala Vašek - idol liberálů a likvidátor slovenského průmyslu". Podle LSNS právě Havel je jedním z největších vzorů pro některé slovenské liberály.

V Bytči původně LSNS ohlásila shromáždění na náměstí, kde se ale odpoledne sešly také desítky jejích odpůrců. Ti se pak přesunuli ke kulturnímu domu, kde se mítink LSNS nakonec uskutečnil. Někteří měli plakáty s nápisem "Stop fašismu" nebo "Křesťanství je láska, nikoli nenávist. Mezi nimi byli i zástupci koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která patří do první čtveřice nejpopulárnějších politických formací na Slovensku a která rovněž svolává protiakce na místa konání mítinků LSNS.

LSNS se jako jediná parlamentní strana v zemi pod Tatrami otevřeně hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Prezident tehdejší Slovenské republiky Jozef Tiso, který byl po válce odsouzen k trestu smrti, se narodil právě v Bytči.

Předvolební shromáždění LSNS v Bytči nebylo prvním, kam přišli i kritici LSNS. Například tento týden strana na poslední chvíli zrušila shromáždění ve východoslovenské Levoči, když dav přítomných odpůrců LSNS byl výrazně větší než počet jejích sympatizantů. LSNS tvrdila, že liberálové začali na její předvolební shromáždění svážet asociály a kriminálníky; policie ale toto tvrzení popřela.

LSNS se postarala o největší překvapení v parlamentních volbách před čtyřmi lety: získala osm procent hlasů, což znamenalo 14 křesel ve 150členné sněmovny. V posledních sondážích podpora LSNS dosáhla dvouciferných hodnot.

Parlamentní volby na Slovensku budou 29. února. Dlouhodobě nejpopulárnější stranou v zemi je sice vládní Směr-sociální demokracie, jeho preference v posledních letech ale klesají a nyní se pohybují kolem 18 procent.

Přečteno: 926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Neonacismus, Marian Kotleba, Extremismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo