romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další tři obžalování v kauze policejní razie v Moldavě nad Bodvou byli zproštěni viny!

10.6.2021 16:30
Vyšetřování policejní razie v osadě v Moldavě nad Bodvou (Zdroj: Repro Youtube)
Vyšetřování policejní razie v osadě v Moldavě nad Bodvou (Zdroj: Repro Youtube)

Košický soud osvobodil další tři ze šestice obžalovaných v kauze razie v Moldavě na Bodvou. Prokurátor upustil od obžaloby Jĺiuse Hudáka, Rolanda Danča a Milana Hudáka, který se stal nejvýraznější tváří zbitých Romů a v roce 2019 dostal slovenské ocenění Bílá vrána, jehož cílem je upozornit na nesmyslnost předsudků.

Celá šestice čelila obvinění z křivé výpovědi proti policistům zasahujícím při razii. Další dva obžalovaní, Róbert Rybár a Leonard Horváth v samostatných řízeních osvobodil už v květnu. Poslední obžalovanou tak zůstává Irena Matová.

Kauza útoku na Romy v Moldavě nad Bodvou plní stránky nejen slovenských médií od roku 2013. K incidentu došlo v červnu, kdy více než 60 policistů vtrhlo do romské komunity na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou a fyzicky zaútočilo na přibližně 30 lidí včetně žen a dětí.

"Zbytečně nám ublížili. My jsme nic neudělali. V den policejní razie k nám přišli, bez povolení šli do našich bytů a začali nás bít hlava nehlava. Jsem velmi rád, že nám soud dal za pravdu a že rozhodli tak jako rozhodli. Považuji toto rozhodnutí za správné," uvedl Róbert Rybář, jeden z poškozených stěžovatelů.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) loni v září rozhodl, že Slovensko porušilo práva dvou poškozených v souvislosti s policejním násilím při této policejní razii. Podle ESLP odpovědné státní orgány násilí vůči nim nedostatečně vyšetřily, čím porušily své mezinárodní právní závazky v oblasti lidských práv. ESLP přiznal každému z poškozených odškodnění v plné požadované výši 20 000 Eur.

Vzhledem k tomu, že se proti rozsudku ESLP Slovensko nedovolalo, je uznání odškodnění pravomocné od prosince 2020.

Přečteno: 682x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Policie, Razie, Soud, Košice, Evropský soud pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo