romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den čtvrtý a pátý): Sen Martina Luthera Kinga

USA, 21.1.2013 16:30, (ROMEA)

Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.
Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Sen Martina Luthera Kinga

Ve čtvrtek a pátek byl program ve Washingtonu DC poměrně značně nabitý.  Osobně jsem byl až zaskočen tím, že v USA existuje ministerstvo, které se zabývá bydlením a ochranou před diskriminací na trhu s bydlením. Federální vláda USA je sice limitována federálními zákony a města a jednotlivé státy mají poměrně velmi silnou samosprávu, ale i tak se snaží vláda hledat nástroje jak co nejefektivněji prosazovat federální právo.

Ochrana dodržování občanských a lidských práv je tu na prvním místě. Práva jednotlivce jsou tu prioritní a jejich ochrana není prázdným pojmem. Není vše sice jednoduché, ale při schůzkách s úředníky na ministerstvech  bylo úplně zřejmé, že svou práci berou velmi vážně a dělají ji s velkým nasazením.

Pokud jde o ochranu před diskriminací má Česká republika co dohánět. Antidiskriminační zákon je slabý, neboť jeho vymahatelnost je problematická. Často není respektován zejména na trhu práce a trhu s byty.  V USA je nemyslitelné, aby se objevovaly inzeráty  hledám zaměstnance ve věku…, mladého… atd.  I tak se diskriminace v USA objevuje, ale pokud se objeví existují poměrně silné nástroje jak pro ní bojovat.

Velmi jsem byl překvapen poměrně silnou ochranou nájemníků. Legislativa je poměrně složitější než v ČR, což sebou nese samozřejmě řadu problémů, ale ochrana existuje, i když některé rozdíly mezi státy existují. Osobně jsem si myslel, že je to ponecháno trhu a regulace je velmi omezená. Není tomu tak, nájemník se může poměrně účinně bránit proti pronajímateli, pokud neplní své povinnosti. Nájemník může být vystěhován pouze se souhlasem soudu.

Je potřeba otevřít Antidiskrimační zákon a posílit pravomoci všech dotčených orgánů. Je přece absurdní, že v zemi, která je členem EU, je možné aby občan byl otevřeně diskriminován a stát nebyl schopen práva garantovaná Listinou základních lidských práva a svobod negarantoval.

Dnes nám začíná program v Atlantě.  V USA je dnes svátek na památku dr. Martina Luthera Kinga, který se slavím dobrovolnictvím, také my se jedné dobrovolnické akce zúčastníme.  Dovolím si svůj příspěvek zakončit slavným citátem M. L. Kinga: Mám sen…

einstein-washington.jpg
Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.

Poznámka redakce:
Martin Luthera King Jr. hovořil o svém snu v jednom z projevů, jehož nosnou myšlenkou bylo volání po rovnosti ras a konci diskriminace. Projev byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku během Pochodu na Washington za práci a svobodu a stal se významným mezníkem pro Americké hnutí za občanská práva. Kingově řeči, považované za jeden z významnějších rétorických počinů 20. století, přihlíželo více než 200 tisíc zastánců občanských práv.

projevu mimo jiné řekl:
Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘
Mám sen, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství.
Mám sen, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti.
Mám sen, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.
Dnes mám ten sen!

Přečteno: 859x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo