romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den čtvrtý a pátý): Sen Martina Luthera Kinga

USA, 21.1.2013 16:30, (ROMEA)

Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.
Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Sen Martina Luthera Kinga

Ve čtvrtek a pátek byl program ve Washingtonu DC poměrně značně nabitý.  Osobně jsem byl až zaskočen tím, že v USA existuje ministerstvo, které se zabývá bydlením a ochranou před diskriminací na trhu s bydlením. Federální vláda USA je sice limitována federálními zákony a města a jednotlivé státy mají poměrně velmi silnou samosprávu, ale i tak se snaží vláda hledat nástroje jak co nejefektivněji prosazovat federální právo.

Ochrana dodržování občanských a lidských práv je tu na prvním místě. Práva jednotlivce jsou tu prioritní a jejich ochrana není prázdným pojmem. Není vše sice jednoduché, ale při schůzkách s úředníky na ministerstvech  bylo úplně zřejmé, že svou práci berou velmi vážně a dělají ji s velkým nasazením.

Pokud jde o ochranu před diskriminací má Česká republika co dohánět. Antidiskriminační zákon je slabý, neboť jeho vymahatelnost je problematická. Často není respektován zejména na trhu práce a trhu s byty.  V USA je nemyslitelné, aby se objevovaly inzeráty  hledám zaměstnance ve věku…, mladého… atd.  I tak se diskriminace v USA objevuje, ale pokud se objeví existují poměrně silné nástroje jak pro ní bojovat.

Velmi jsem byl překvapen poměrně silnou ochranou nájemníků. Legislativa je poměrně složitější než v ČR, což sebou nese samozřejmě řadu problémů, ale ochrana existuje, i když některé rozdíly mezi státy existují. Osobně jsem si myslel, že je to ponecháno trhu a regulace je velmi omezená. Není tomu tak, nájemník se může poměrně účinně bránit proti pronajímateli, pokud neplní své povinnosti. Nájemník může být vystěhován pouze se souhlasem soudu.

Je potřeba otevřít Antidiskrimační zákon a posílit pravomoci všech dotčených orgánů. Je přece absurdní, že v zemi, která je členem EU, je možné aby občan byl otevřeně diskriminován a stát nebyl schopen práva garantovaná Listinou základních lidských práva a svobod negarantoval.

Dnes nám začíná program v Atlantě.  V USA je dnes svátek na památku dr. Martina Luthera Kinga, který se slavím dobrovolnictvím, také my se jedné dobrovolnické akce zúčastníme.  Dovolím si svůj příspěvek zakončit slavným citátem M. L. Kinga: Mám sen…

einstein-washington.jpg
Pomník Alberta Einsteina ve Washingtonu. Foto: David Beňák.

Poznámka redakce:
Martin Luthera King Jr. hovořil o svém snu v jednom z projevů, jehož nosnou myšlenkou bylo volání po rovnosti ras a konci diskriminace. Projev byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku během Pochodu na Washington za práci a svobodu a stal se významným mezníkem pro Americké hnutí za občanská práva. Kingově řeči, považované za jeden z významnějších rétorických počinů 20. století, přihlíželo více než 200 tisíc zastánců občanských práv.

projevu mimo jiné řekl:
Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘
Mám sen, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství.
Mám sen, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti.
Mám sen, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.
Dnes mám ten sen!

Přečteno: 876x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo