romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den šestý): Martin Luther King podruhé

Washington, 22.1.2013 13:45, (ROMEA)
Pochod v Atlantě. Fotografie v článku: David Beňák
Pochod v Atlantě. Fotografie v článku: David Beňák

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Minule psal David Beňák, že je potřeba otevřít český antidiskrimační zákon a posílit pravomoci všech dotčených orgánů. "Je přece absurdní, že v zemi, která je členem EU, je možné aby občan byl otevřeně diskriminován a stát nebyl schopen práva garantovaná Listinou základních lidských práva a svobod negarantoval."  A dodal k tomu: "Dnes nám začíná program v Atlantě. V USA je dnes svátek na památku dr. Martina Luthera Kinga, který se slavím dobrovolnictvím, také my se jedné dobrovolnické akce zúčastníme. Dovolím si svůj příspěvek zakončit slavným citátem M. L. Kinga: Mám sen…

Dnešní krátký text, který následuje, je doplněním tohoto.

benak1.jpg

Americká zkušenost: Martin Luther King podruhé

Včera jsem se zúčastnil mj. tradičního pochodu Atlantou, který byl zakončen u kostela, kde kázal Martin Luther King. Průvod tvořili různé nevládní organizace, školy, spolky nebo jen i rodiny s dětmi. Témata transparentů byla různá, nejčastěji se týkala boje proti diskriminaci. Průběh byl poklidný. Nikde žádní provokatéři. Žádné extra policejní manévry.

Poznámka redakce:
Martin Luther King Jr. hovořil o svém snu v jednom z projevů, jehož nosnou myšlenkou bylo volání po rovnosti ras a konci diskriminace. Projev byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku během Pochodu na Washington za práci a svobodu a stal se významným mezníkem pro Americké hnutí za občanská práva. Kingově řeči, považované za jeden z významnějších rétorických počinů 20. století, přihlíželo více než 200 tisíc zastánců občanských práv.

V projevu mimo jiné řekl:
Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘
Mám sen, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství.
Mám sen, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti.
Mám sen, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.
Dnes mám ten sen!

benak3.jpg

Přečteno: 1048x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo