romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (den šestý): Martin Luther King podruhé

Washington, 22.1.2013 13:45, (ROMEA)
Pochod v Atlantě. Fotografie v článku: David Beňák
Pochod v Atlantě. Fotografie v článku: David Beňák

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Minule psal David Beňák, že je potřeba otevřít český antidiskrimační zákon a posílit pravomoci všech dotčených orgánů. "Je přece absurdní, že v zemi, která je členem EU, je možné aby občan byl otevřeně diskriminován a stát nebyl schopen práva garantovaná Listinou základních lidských práva a svobod negarantoval."  A dodal k tomu: "Dnes nám začíná program v Atlantě. V USA je dnes svátek na památku dr. Martina Luthera Kinga, který se slavím dobrovolnictvím, také my se jedné dobrovolnické akce zúčastníme. Dovolím si svůj příspěvek zakončit slavným citátem M. L. Kinga: Mám sen…

Dnešní krátký text, který následuje, je doplněním tohoto.

benak1.jpg

Americká zkušenost: Martin Luther King podruhé

Včera jsem se zúčastnil mj. tradičního pochodu Atlantou, který byl zakončen u kostela, kde kázal Martin Luther King. Průvod tvořili různé nevládní organizace, školy, spolky nebo jen i rodiny s dětmi. Témata transparentů byla různá, nejčastěji se týkala boje proti diskriminaci. Průběh byl poklidný. Nikde žádní provokatéři. Žádné extra policejní manévry.

Poznámka redakce:
Martin Luther King Jr. hovořil o svém snu v jednom z projevů, jehož nosnou myšlenkou bylo volání po rovnosti ras a konci diskriminace. Projev byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku během Pochodu na Washington za práci a svobodu a stal se významným mezníkem pro Americké hnutí za občanská práva. Kingově řeči, považované za jeden z významnějších rétorických počinů 20. století, přihlíželo více než 200 tisíc zastánců občanských práv.

V projevu mimo jiné řekl:
Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: ‚Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni.‘
Mám sen, že jednoho dne na červených kopcích Georgie budou synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů schopni spolu zasednout u stolu bratrství.
Mám sen, že jednoho dne i stát Mississippi, pouštní stát, mořený horkem nespravedlnosti a útisku, se změní na oázu svobody a spravedlnosti.
Mám sen, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzováni podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.
Dnes mám ten sen!

benak3.jpg

Přečteno: 1032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo