romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Demonstrace v Bratislavě: Romové odmítají sociální dávky, chtějí práci

Bratislava, 6.3.2013 12:53, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 13:20)
Asi 70 Romů se 6. 3. 2013 shromáždilo v Bratislavě před sídlem ministerstva práce na protestním pochodu, který organizovala mimoparlamentní Strana romské unie na Slovensku (SRÚS). (FOTO: Denisa Havrľová)
Asi 70 Romů se 6. 3. 2013 shromáždilo v Bratislavě před sídlem ministerstva práce na protestním pochodu, který organizovala mimoparlamentní Strana romské unie na Slovensku (SRÚS). (FOTO: Denisa Havrľová)

Asi 70 Romů se dnes shromáždilo v Bratislavě před sídlem ministerstva práce na protestním pochodu, který organizovala mimoparlamentní Strana romské unie na Slovensku (SRÚS). Zúčastnění žádali od vlády, aby jim zajistila důstojný život a práci. Informuje o tom agentura TASR.

"Romská populace je dnes úplně na okraji společnosti a Smer-SD sliboval jistoty. Bohužel vidíme přesný opak - situace nás Romů je špatná. Tento problém již nemůžu narůstat, protože jednou to i tak praskne a je jen otázka času, kdy. Romové nechtějí pouze pobírat sociální dávky, chtějí si je odpracovat," zdůraznil podle agentury TASR předseda SRÚS František Tanko. "Vláda v čele s Ficem se dostala k moci i díky Romům. A toto je vděčnost Fica, že takto ubližuje svým voličům. Divím se ostatním občanům této země, že neotevřou ústa," ukončil šéf SRÚS. Podotkl přitom, že se několikrát pokoušel setkat s šéfem resortu práce Janem Richterem i premiérem Robertem Ficem (oba Smer-SD), ale ani jeden ho nepřijal. Představitelé vlády nepřišli mezi protestujících ani dnes.

Od Richtera chtěli Romové slyšet, jaké konkrétní projekty připravilo ministerstvo práce na podporu zaměstnanosti Romů.

Na shromáždění podle Tanka slov přijeli Romové z Vranova nad Topľou, Rožňavy, Prešova nebo Žehry. "Zastupujeme Romy z celého Slovenska," dodal podle agentury SITA.

Zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák (OĽaNO) přiznává, že Romové mají právo být nespokojení, protože jejich problémy nikdo 20 let neřešil. Podle vlastních slov dokonce vítá představitele menšiny, kteří upozorňují na postavení Romů na Slovensku. Poukázal však, že je třeba nejen demonstrovat, ale také přispívat do diskuse konkrétními řešeními.

"Pan Tanko na jedné straně upozorňuje na to, aby toto téma bylo řešené, na straně druhé v pondělí (4. 3.) nepřišel do parlamentu, kde měl šanci se tak jako ostatní zúčastnit diskuse o romské reformě," řekl pro TASR Pollák . Zaměstnání Romů je podle něj jednou z priorit vládní reformy, protože pomůže nejen samotným Romům, ale i celému Slovensku.

Tanko se zmocněncem podle agentury SITA nesouhlasí a jeho slova považuje za osobní útok.

Demonstranti se od ministerstva práce přesunuli před sídlo Úřadu vlády, kde organizátoři předali premiérovi "dárek" v podobě prázdného hrnce. "Aby viděli, že občané této země umírají hlady," vysvětlil podle TASR symboliku Tanko. Původně se chtěli Romové pokusit o setkání přímo s premiérem Ficem, který však na Úřadu vlády nebyl. Dopoledne totiž odcestoval do Varšavy, kde se má zúčastnit summitu předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky.

Celkově měla protestní akce Romů klidný průběh s výjimkou jednoho incidentu. Policie musela vyvést z davu staršího muže, který romský mítink rušil. Demonstranti nesli několik transparentů, například s nápisy "chceme důstojný život" nebo "chceme práci". Na klidný průběh demonstrace v ulicích hlavního místa dohlíželo několik policejních hlídek. Podle Tanka dnešní protest nebyl poslední a Romové se do hlavního města vrátí v ještě větším počtu.

VIDEO

ryz, TASR, SITA
Přečteno: 2516x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, Práce, Demonstrace, Zaměstnávání, Zaměstnanost, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo