romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetitisíce lidí se v Maďarsku zúčastnily nedělního pochodu proti antisemitismu

Maďarsko, 28.4.2014 10:45, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu
Ilustrační FOTO: http://fxb.harvard.edu

Desetitisíce lidí se v Maďarsku zúčastnily nedělního pochodu proti antisemitismu. Protestní akce se konala jen tři týdny poté, co v maďarských volbách získala téměř čtvrtinu hlasů ultrapravicová strana Jobbik, poznamenala agentura Reuters. Pochod živých láká každý rok čím dál tím větší množství účastníků, kteří si takto připomínají smrt půl milionu maďarských Židů během holokaustu za druhé světové války.

Účastníci pochodu, z nichž mnozí drželi v rukou izraelské vlajky a vlajky Evropské unie, nejdříve přihlíželi odhalení památníku holokaustu na břehu Dunaje, kde byli za války Židé popravováni. Poté se v tichosti odebrali přes město ke staré železniční stanici, odkud před 70 lety odjížděly vlaky do nacistických koncentračních táborů.

Pochodu se účastní stále větší množství lidí, protože se obávají, že je antisemitismus v zemi opět na vzestupu, myslí si maďarský manažer restaurace Mikloš Deutsch. "Příčinou je chudoba. Když ekonomika pořádně nefunguje a lidé jsou chudí, je potřeba z toho někoho obvinit, a tak se viní Židé a Romové," dodal muž, jehož rodiče přišli v koncentračních táborech o většinu příbuzných. Fakt, že Jobbik v zemi neustále získává na síle, je podle něj nebezpečný.

"Antisemitismu přibývá. Cítíte to ve všech segmentech společnosti: v politice, v médiích, ve školách a ve společenských vztazích," nechal se slyšet jiný z účastníků pochodu Gyorgy Burjan.

Po nedělním protestu asi 600 účastníků pochodu nasedlo na vlak a odcestovalo do Polska, kde se dnes zapojí do Pochodu živých v bývalém německém vyhlazovacím táboře Osvětim.

Přečteno: 371x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Antisemitismus, Pochod, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo