romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děsivé scény z osvobozeného města Buča na Ukrajině. Ruská armáda tam mučila a vraždila civilisty

3.4.2022 19:35
Těla civilistů ve městě Buča na předměstí Kyjeva, 2. dubna 2022. (FOTO: Twitter, Anonymous TV)
Těla civilistů ve městě Buča na předměstí Kyjeva, 2. dubna 2022. (FOTO: Twitter, Anonymous TV)

Za novou Srebrenicu označilo ukrajinské ministerstvo obrany osvobozené město Buča. V městě, které sousedí s Irpinem a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva podle něj ruští vojáci během měsíční okupace "náhodně vraždili místní civilní obyvatele". Některé z obětí mají svázané ruce za zády, ulice města jsou poseta těly, napsalo ministerstvo na twitteru. Starosta města Anatolij Fedoruk řekl agentuře Reuters, že bylo zabito přes 300 lidí. "Zvěrstva" v Buče odsoudila mimo jiné britská ministryně zahraničí Liz Trussová, zástupci Evropské unie, Německa i čeští politici. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusko v jeho zemi dopouští genocidy. Ministerstvo obrany v Moskvě fotografie a videa zveřejněné ukrajinskou stranou označilo za provokaci.

 

 

Do společného hrobu muselo být v Buče uloženo 280 těl, uvedl starosta Fedoruk. V nezahrnutém hromadném hrobu u kostela byly vidět kusy těl, ruce, nohy, píší zpravodajové z místa. Mezi mrtvými je podle starosty i čtrnáctiletý chlapec. Těla se neodklízela kvůli tomu, že pod některými byly nastražené miny, dodal.

"Parchanti," rozplakal se podle Reuters 66letý Vasilij vzteky při pohledu na více než desítku těl na silnici před jeho domem. Po jeho levici leželo na okraji trávníku vedle jízdního kola tělo muže se zažloutlou tváří a zapadlýma očima. Další ležel uprostřed silnice, pár metrů od vchodu do domu. Vasilij uvedl, že jde o kmotra jeho syna, jeho celoživotního přítele.

Dosud nepohřbení mrtví v Buče na sobě nemají uniformy. Jsou to civilisté s jízdními koly, někteří ve ztuhlých rukách stále svírají tašky s nákupem. Někteří jsou zjevně mrtví mnoho dní, ne-li týdnů.

Osmdesátiletá Maria Dabižeová podle nedělníku The Sunday Times uvedla, že jejím sousedům v nedalekém úhledném cihlovém domě ruští vojáci svázali ruce a nohy a zabili je. Ukrajinští vojáci našli v její ulici ve sklepě 18 mrtvých těl mužů, žen i dětí. Těla byla zohavena.

"Našli jsme tam 18 těl," řekl 53letý voják územní obrany Serhij Torovyk. "Mučili je. Někteří měli uřezané uši, jiní vytrhané zuby. Byly tam i děti staré 14, 16 let a nějací dospělí," dodal. "Ruští vojáci jsou horší než zvířata. Zvířata takové věci nedělají. Neměli bychom brát zajatce. Musí zemřít. Musí být zničeni," prohlásil.

"Zvěrstva v Buče a v dalších (ukrajinských) městech mě děsí. Zprávy o tom, že ruské síly útočí na nevinné civilisty, jsou odporné," napsala britská ministryně zahraničí na twitteru. "Británie spolupracuje s dalšími zeměmi na shromažďování důkazů a podporuje vyšetřování válečných zločinů Mezinárodním trestním soudem. Odpovědné osoby budou pohnány k odpovědnosti," dodala.

"Masakr v Buče byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat. Žádám nové zničující sankce G7 TEĎ," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá embargo na vývoz ruské ropy, plynu a uhlí, uzavření všech přístavů pro ruská plavidla a zboží a odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. "Toto je genocida. Vyhlazování celého národa," řekl v rozhovoru pro americkou televizi ukrajinský prezident Zelenskyj. "Jsme občany Ukrajiny a nechceme se podrobit politice Ruské federace. Proto nás ničí a zabíjejí," dodal.

Vraždění civilistů v Buče odsoudili mimo jiné šéf Evropské rady Charles Michel nebo německý kancléř Olaf Scholz. "Požaduji, aby mezinárodní organizace jako Mezinárodní výbor červeného kříže získaly přístup do těchto oblastí a mohly tato zvěrstva nezávisle zdokumentovat," cituje Scholze agentura DPA a dodává, že šéf vlády vysloveně nehovořil o válečných zločinech. Šéf americké diplomacie pohled na záběry z Buči přirovnal k "ráně do břicha".

"To, co se stalo v Buče a na dalších předměstích Kyjeva, lze označit pouze jako genocidu," reagoval kyjevský starosta Vitalij Kličko. Vyzval celý svět a zejména Německo, aby okamžitě ukončily dovoz plynu z Ruska. "Jsou to krvavé peníze, za které se vraždí lidé. Embargo na plyn a ropu musí přijít okamžitě," řekl.

Podle slovenské prezidentky záběry z Buči "otřesou každým člověkem". Zabíjení civilistů na ulicích se zavázanýma rukama označila Zuzana Čaputová za "čiré zlo, které je třeba zastavit, protože ono se nezastaví před ničím". Podobně jako další evropští politici vyzvala ke zpřísnění protiruských sankcí.

Ruské ministerstvo obrany na svém účtu na telegramu uvedlo, že za dobu, co Buču ovládali ruští vojáci, "ani jeden z místních obyvatel nezemřel kvůli nějakým násilným činům". Tvrdí, že ruská armáda do měst a vesnic v Kyjevské oblasti dovezla 452 tun humanitární pomoci. Ruský resort obrany také popřel, že by obyvatelé Buči nemohli z města odejít, a obvinil ukrajinskou armádu, že "neustále ostřelovala jižní části města, včetně sídlišť".

Česká diplomacie i politici odsoudili vraždění civilistů na Ukrajině

Česká diplomacie i čeští politici odsoudili vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou. Premiér Petr Fiala označil záběry zavražděných civilistů za děsivé, ruská armáda se podle něj dopouští válečných zločinů. Podle ministerstva zahraničních věcí (MZV) jde o válečný zločin režimu Vladimira Putina, chce se společně se spojenci zasadit o potrestání odpovědných. MZV a politici se k informacím o vraždění civilního obyvatelstva vyjádřili na twitteru.

"Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů," napsal Fiala na twitteru. Svět podle něj nikdy nesmí zapomenout Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé.

"Systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. Česká diplomacie se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni," uvedla česká diplomacie.

"To, co se odehrálo ve městě Buča, jsou bestiální vraždy civilistů. Stejně jako proběhla denacifikace, musí proběhnout i deputinizace na všech úrovních. Do té doby musí Rusko stát mimo civilizovaný svět," napsal předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). Poznamenal také, že ruský velvyslanec v Česku zastupuje Putina i to, co se v Buče odehrálo. "ČR tohle nemůže trpět a měla by jít příkladem," uvedl.

Podle místopředsedy vlády a předsedy Pirátů Ivana Bartoše barbarství i nelidská krutost nesmí mít v Evropě místo. "Děsivé záběry z ukrajinských měst vydávají jasná svědectví o tom, že Putin je válečný zločinec, který patří před soud. Jsem hrdý, že od první chvíle stojí ČR za Ukrajinou a jejími hrdiny. Naše pomoc musí a bude pokračovat," dodal.

Bývalý premiér a předseda nejsilnější opoziční strany ANO Andrej Babiš na twitteru napsal, že je "odporným masakrem" civilistů v Buče znechucen a rozhodně ho odsuzuje. "Vše se musí důkladně vyšetřit a zdokumentovat. Má Rusko ještě nějaké zábrany?" poznamenal.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) označila události v Buče za šílené masové vraždy a za masakr.

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) na twitteru zveřejnil fotografie z Buče a dodal, že rozdíl mezi Putinovými a Hitlerovými vrahy je pouhých 80 let. "Ruští barbaři musí být voláni k zodpovědnosti," uvedl.

"Jsem naprosto zděšena tím, jaká zvěrstva mohou páchat na Ukrajině ruští vojáci. Sankce vůči jejich vůdcům musí být naprosto nekompromisní, stejně jako odsouzení těchto válečných zločinů. Mezinárodní společenství se musí zlu tvrdě postavit," napsala zlínská senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Podle bývalého vysokého představitele NATO a české armády Petra Pavla jsou ztráty v konfliktech nevyhnutelné. "Civilizované země důsledně minimalizují ty civilní. Barbarské režimy plánovitě útočí na civilní cíle, nejen zabijí, ale popravují spoutané civilisty, znásilňují, rabují, vypalují. Rusko je barbarskou zemí. Zaslouží si maximální možnou izolaci," uvedl.

Přečteno: 776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Rusko, Válka, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo