romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děvět lidí bylo zavražděno v kostele v Jižní Karolíně

Charleston, 18.6.2015 12:09
Desítky tisíc lidí se sešly 13. 12. 2014 ve Washingtonu a New Yorku na demonstraci proti policejní zvůli vůči menšinám v USA (FOTO: Twitter)
Desítky tisíc lidí se sešly 13. 12. 2014 ve Washingtonu a New Yorku na demonstraci proti policejní zvůli vůči menšinám v USA (FOTO: Twitter)

Devět lidí zemřelo po střelbě pravděpodobně bělošského útočníka, který ve středu večer místního času přišel do kostela navštěvovaného převážně černochy v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína. Uvedl to šéf místní policie Gregory Mullen, podle něhož s největší pravděpodobností šlo o zločin z nenávisti. Jednadvacetiletý běloch podezřelý z útoku je podle stanice CNN stále na útěku.

Střelba se z kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu ozvala ve středu večer kolem deváté hodiny místního času (dnes 03:00 SELČ).

Osm lidí zemřelo podle Mullena přímo na místě. Dva lidi byli z kostela převezeni do nemocnice, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. Mezi oběťmi je podle amerických médií také jednačtyřicetiletý pastor kostela Clementa Pinckney, který byl zároveň demokratickým senátorem v jihokarolínském zákonodárném sboru.

Policie střelce stíhá s pomocí psů a vrtulníků a zveřejnila jeho popis. Mladý muž byl podle policie oholený, na sobě měl šedivé tričko a džíny a na nohách pohorky. I když policie do akce nasadila početnou jednotku, střelec zůstával na útěku i několik hodin po incidentu.

Starosta města Joseph Riley nabídl finanční odměnu za informace, které umožní střelce dopadnout. "Vstoupit do kostela a někoho zastřelit, to je akt čisté nenávisti," řekl. Radnice chystá tiskovou konferenci k tragédii na sedmou hodinu ráno místního času (13:00 SELČ).

Podle přeživší svědkyně citované místním listem The Post and Courier se podezřelý běloch v kostele nejprve na chvíli posadil, načež vstal a začal střílet. Ženě údajně řekl, že ji nechá žít, aby mohla vyprávět, co se stalo.

Všichni mrtví ještě nebyli identifikováni. Jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová vyzvala občany, aby se "za oběti tohoto nepochopitelného zločinu pomodlili".

V kostele, který v Charlestonu stojí od roku 1816, kdy dali místní Afroameričané dohromady vlastní kongregaci, se jako každou středu večer konalo studium bible.

Rasová otázka se ve Spojených státech dostala v posledním roce do popředí společenské debaty po několika incidentech, při nichž bělošští policisté zabili neozbrojené černochy. Zvláště zastřelení Michaela Browna v missourském Fergusonu, udušení Erica Garnera v New Yorku a smrt Freddieho Graye, jehož baltimorští policisté vážně zranili a neposkytli mu pomoc, vyvolaly rozsáhlé demonstrace.
brf, ČTK
Přečteno: 610x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Vražda, Nenávist, Terorismus, Křesťané, Víra, AfroameričanéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo