romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.

Zaznamenali jsme dva případy doložené videem a svědectvím, kdy řidiči této firmy nechtěli vzít romské cestující. Na trase Košice - Moldava nad Bodvou chtěla nastoupit paní s manželem a dětmi, řidič je odmítl vzít s tím, že kočárek do autobusu nevezme. Rodina nabídla, že kočárek složí a vezme dítě na ruku, řidič však dál trval na svém. „Jiný autobus nám přitom už nejel. To, jak se zachoval řidič autobusu, by snad odrovnalo i vás, byli jsme s manželem maximálně slušní,“ napsala paní redakci PressTV.sk.

VIDEO

Řidič zavolal policii. Ta podle postižené rodiny „nechala autobus odjet s tím, že my jsme do něj nenastoupili. Nakonec nám policisté řekli, abychom se šli stěžovat na dispečink, což jsme také udělali. A dokonce zvažujeme podat trestní oznámení na řidiče autobusu, protože máme vážné podezření, že v tomto případě šlo o diskriminaci.“

Firmu Eurobus redakce Romea.cz oslovila. Ta nám dala k dispozici vyjádření, jímž reagovala na stížnost, kterou zaslala zmíněné rodině. V něm píše, že řidič už měl ve vozidle jeden kočárek a dva kočárky podle jízdního řádu přepravovat nesmí. Policii zavolal proto, že rodina neopustila na jeho výzvu autobus. Eurobus žádné řidičovo pochybení nevidí - to však vidí u stěžovatelů, jelikož ti natáčeli řidiče na mobil bez jeho souhlasu. Firma, jak píše v odpovědi, nechává na řidiči, jestli kvůli tomu podá trestní oznámení.

Řidič ovšem mohl romskou rodinu vzít bez problémů, protože ta nabízela, že kočárek složí, takže by přepravoval jen jeden.

Co je zřejmé z videa

Druhý případ nám popsal Štefan Polák, který celou situaci sledoval. „Stál jsem na autobusovém nádraží ve Spišské nové vsi. Na vedlejší zastávce stáli Romové - slyšel jsem, jak se ptají řidiče, proč je nechce vzít do autobusu. Vyndal jsem tedy mobil a začal to nahrávat.“

VIDEO

Eva Čermáková z Eurobusu odepsala naší redakci, že „z videa není zřejmé, že cestující chtějí nastoupit do autobusu. Běžné je nastupování a vyřizování cestujících postupně a také v úvodu videa je vidět, že při vyřizování cestujícího řidičům další čekají na schůdcích za ním. Protože za poslední vyřizování osobou nejevily zájem nastoupit do autobusu další osoby, řidič podle jeho vyjádření si myslel, že se fotí, resp. něco natáčejí a že čekají na jiný spoj... Dosud nám od cestujících nedošla žádná stížnost na řidiče, že je nechtěl vzít.“ 

Více věcí však nasvědčuje tomu, že řidič se jen vymlouvá. Za prvé: svědek slyšel, že je řidič odmítl vzít do autobusu, i proto Romové váhali, jestli si mají stoupnout na schůdky. Za druhé: z videa je zřejmé, že řidič zavřel dveře, aniž by byla poslední cestující odbavena, aby už nikdo nastoupit nemohl. Za třetí: řidič nereagoval na klepání do dveří a volání, a co nejrychleji odjel, přestože žena, která nastoupila jako poslední, pořád stála u něj a kupovala si lístek.

„Je třeba skoncovat s každodenní diskriminací a ústrky, s nimiž Romové v Evropě musejí žít. Prospělo by celé společnosti, kdyby se všichni mohli cítit jako rovnocenní občané,“ řekl naší redakci ředitel společnosti ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Eurobus sice chybu svých řidičů nevidí, přesto projevuje jistou vstřícnost. „V žádném případě neděláme mezi cestujícími rozdíly. Pokud by tak bylo, tak do některých oblastí bychom jezdili poloprázdní. I přes skutečnost, že nevidíme pochybení ze strany řidičů, na výrobní poradě je důrazně poučíme, jak mají v takových situacích postupovat,“ dodává Eva Čermáková.

Přečteno: 2081x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Diskriminace



HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo