romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.

Zaznamenali jsme dva případy doložené videem a svědectvím, kdy řidiči této firmy nechtěli vzít romské cestující. Na trase Košice - Moldava nad Bodvou chtěla nastoupit paní s manželem a dětmi, řidič je odmítl vzít s tím, že kočárek do autobusu nevezme. Rodina nabídla, že kočárek složí a vezme dítě na ruku, řidič však dál trval na svém. „Jiný autobus nám přitom už nejel. To, jak se zachoval řidič autobusu, by snad odrovnalo i vás, byli jsme s manželem maximálně slušní,“ napsala paní redakci PressTV.sk.

VIDEO

Řidič zavolal policii. Ta podle postižené rodiny „nechala autobus odjet s tím, že my jsme do něj nenastoupili. Nakonec nám policisté řekli, abychom se šli stěžovat na dispečink, což jsme také udělali. A dokonce zvažujeme podat trestní oznámení na řidiče autobusu, protože máme vážné podezření, že v tomto případě šlo o diskriminaci.“

Firmu Eurobus redakce Romea.cz oslovila. Ta nám dala k dispozici vyjádření, jímž reagovala na stížnost, kterou zaslala zmíněné rodině. V něm píše, že řidič už měl ve vozidle jeden kočárek a dva kočárky podle jízdního řádu přepravovat nesmí. Policii zavolal proto, že rodina neopustila na jeho výzvu autobus. Eurobus žádné řidičovo pochybení nevidí - to však vidí u stěžovatelů, jelikož ti natáčeli řidiče na mobil bez jeho souhlasu. Firma, jak píše v odpovědi, nechává na řidiči, jestli kvůli tomu podá trestní oznámení.

Řidič ovšem mohl romskou rodinu vzít bez problémů, protože ta nabízela, že kočárek složí, takže by přepravoval jen jeden.

Co je zřejmé z videa

Druhý případ nám popsal Štefan Polák, který celou situaci sledoval. „Stál jsem na autobusovém nádraží ve Spišské nové vsi. Na vedlejší zastávce stáli Romové - slyšel jsem, jak se ptají řidiče, proč je nechce vzít do autobusu. Vyndal jsem tedy mobil a začal to nahrávat.“

VIDEO

Eva Čermáková z Eurobusu odepsala naší redakci, že „z videa není zřejmé, že cestující chtějí nastoupit do autobusu. Běžné je nastupování a vyřizování cestujících postupně a také v úvodu videa je vidět, že při vyřizování cestujícího řidičům další čekají na schůdcích za ním. Protože za poslední vyřizování osobou nejevily zájem nastoupit do autobusu další osoby, řidič podle jeho vyjádření si myslel, že se fotí, resp. něco natáčejí a že čekají na jiný spoj... Dosud nám od cestujících nedošla žádná stížnost na řidiče, že je nechtěl vzít.“ 

Více věcí však nasvědčuje tomu, že řidič se jen vymlouvá. Za prvé: svědek slyšel, že je řidič odmítl vzít do autobusu, i proto Romové váhali, jestli si mají stoupnout na schůdky. Za druhé: z videa je zřejmé, že řidič zavřel dveře, aniž by byla poslední cestující odbavena, aby už nikdo nastoupit nemohl. Za třetí: řidič nereagoval na klepání do dveří a volání, a co nejrychleji odjel, přestože žena, která nastoupila jako poslední, pořád stála u něj a kupovala si lístek.

„Je třeba skoncovat s každodenní diskriminací a ústrky, s nimiž Romové v Evropě musejí žít. Prospělo by celé společnosti, kdyby se všichni mohli cítit jako rovnocenní občané,“ řekl naší redakci ředitel společnosti ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Eurobus sice chybu svých řidičů nevidí, přesto projevuje jistou vstřícnost. „V žádném případě neděláme mezi cestujícími rozdíly. Pokud by tak bylo, tak do některých oblastí bychom jezdili poloprázdní. I přes skutečnost, že nevidíme pochybení ze strany řidičů, na výrobní poradě je důrazně poučíme, jak mají v takových situacích postupovat,“ dodává Eva Čermáková.

Přečteno: 2254x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo