romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.

Zaznamenali jsme dva případy doložené videem a svědectvím, kdy řidiči této firmy nechtěli vzít romské cestující. Na trase Košice - Moldava nad Bodvou chtěla nastoupit paní s manželem a dětmi, řidič je odmítl vzít s tím, že kočárek do autobusu nevezme. Rodina nabídla, že kočárek složí a vezme dítě na ruku, řidič však dál trval na svém. „Jiný autobus nám přitom už nejel. To, jak se zachoval řidič autobusu, by snad odrovnalo i vás, byli jsme s manželem maximálně slušní,“ napsala paní redakci PressTV.sk.

VIDEO

Řidič zavolal policii. Ta podle postižené rodiny „nechala autobus odjet s tím, že my jsme do něj nenastoupili. Nakonec nám policisté řekli, abychom se šli stěžovat na dispečink, což jsme také udělali. A dokonce zvažujeme podat trestní oznámení na řidiče autobusu, protože máme vážné podezření, že v tomto případě šlo o diskriminaci.“

Firmu Eurobus redakce Romea.cz oslovila. Ta nám dala k dispozici vyjádření, jímž reagovala na stížnost, kterou zaslala zmíněné rodině. V něm píše, že řidič už měl ve vozidle jeden kočárek a dva kočárky podle jízdního řádu přepravovat nesmí. Policii zavolal proto, že rodina neopustila na jeho výzvu autobus. Eurobus žádné řidičovo pochybení nevidí - to však vidí u stěžovatelů, jelikož ti natáčeli řidiče na mobil bez jeho souhlasu. Firma, jak píše v odpovědi, nechává na řidiči, jestli kvůli tomu podá trestní oznámení.

Řidič ovšem mohl romskou rodinu vzít bez problémů, protože ta nabízela, že kočárek složí, takže by přepravoval jen jeden.

Co je zřejmé z videa

Druhý případ nám popsal Štefan Polák, který celou situaci sledoval. „Stál jsem na autobusovém nádraží ve Spišské nové vsi. Na vedlejší zastávce stáli Romové - slyšel jsem, jak se ptají řidiče, proč je nechce vzít do autobusu. Vyndal jsem tedy mobil a začal to nahrávat.“

VIDEO

Eva Čermáková z Eurobusu odepsala naší redakci, že „z videa není zřejmé, že cestující chtějí nastoupit do autobusu. Běžné je nastupování a vyřizování cestujících postupně a také v úvodu videa je vidět, že při vyřizování cestujícího řidičům další čekají na schůdcích za ním. Protože za poslední vyřizování osobou nejevily zájem nastoupit do autobusu další osoby, řidič podle jeho vyjádření si myslel, že se fotí, resp. něco natáčejí a že čekají na jiný spoj... Dosud nám od cestujících nedošla žádná stížnost na řidiče, že je nechtěl vzít.“ 

Více věcí však nasvědčuje tomu, že řidič se jen vymlouvá. Za prvé: svědek slyšel, že je řidič odmítl vzít do autobusu, i proto Romové váhali, jestli si mají stoupnout na schůdky. Za druhé: z videa je zřejmé, že řidič zavřel dveře, aniž by byla poslední cestující odbavena, aby už nikdo nastoupit nemohl. Za třetí: řidič nereagoval na klepání do dveří a volání, a co nejrychleji odjel, přestože žena, která nastoupila jako poslední, pořád stála u něj a kupovala si lístek.

„Je třeba skoncovat s každodenní diskriminací a ústrky, s nimiž Romové v Evropě musejí žít. Prospělo by celé společnosti, kdyby se všichni mohli cítit jako rovnocenní občané,“ řekl naší redakci ředitel společnosti ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Eurobus sice chybu svých řidičů nevidí, přesto projevuje jistou vstřícnost. „V žádném případě neděláme mezi cestujícími rozdíly. Pokud by tak bylo, tak do některých oblastí bychom jezdili poloprázdní. I přes skutečnost, že nevidíme pochybení ze strany řidičů, na výrobní poradě je důrazně poučíme, jak mají v takových situacích postupovat,“ dodává Eva Čermáková.

Přečteno: 2431x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo