romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)
Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.

Zaznamenali jsme dva případy doložené videem a svědectvím, kdy řidiči této firmy nechtěli vzít romské cestující. Na trase Košice - Moldava nad Bodvou chtěla nastoupit paní s manželem a dětmi, řidič je odmítl vzít s tím, že kočárek do autobusu nevezme. Rodina nabídla, že kočárek složí a vezme dítě na ruku, řidič však dál trval na svém. „Jiný autobus nám přitom už nejel. To, jak se zachoval řidič autobusu, by snad odrovnalo i vás, byli jsme s manželem maximálně slušní,“ napsala paní redakci PressTV.sk.

VIDEO

Řidič zavolal policii. Ta podle postižené rodiny „nechala autobus odjet s tím, že my jsme do něj nenastoupili. Nakonec nám policisté řekli, abychom se šli stěžovat na dispečink, což jsme také udělali. A dokonce zvažujeme podat trestní oznámení na řidiče autobusu, protože máme vážné podezření, že v tomto případě šlo o diskriminaci.“

Firmu Eurobus redakce Romea.cz oslovila. Ta nám dala k dispozici vyjádření, jímž reagovala na stížnost, kterou zaslala zmíněné rodině. V něm píše, že řidič už měl ve vozidle jeden kočárek a dva kočárky podle jízdního řádu přepravovat nesmí. Policii zavolal proto, že rodina neopustila na jeho výzvu autobus. Eurobus žádné řidičovo pochybení nevidí - to však vidí u stěžovatelů, jelikož ti natáčeli řidiče na mobil bez jeho souhlasu. Firma, jak píše v odpovědi, nechává na řidiči, jestli kvůli tomu podá trestní oznámení.

Řidič ovšem mohl romskou rodinu vzít bez problémů, protože ta nabízela, že kočárek složí, takže by přepravoval jen jeden.

Co je zřejmé z videa

Druhý případ nám popsal Štefan Polák, který celou situaci sledoval. „Stál jsem na autobusovém nádraží ve Spišské nové vsi. Na vedlejší zastávce stáli Romové - slyšel jsem, jak se ptají řidiče, proč je nechce vzít do autobusu. Vyndal jsem tedy mobil a začal to nahrávat.“

VIDEO

Eva Čermáková z Eurobusu odepsala naší redakci, že „z videa není zřejmé, že cestující chtějí nastoupit do autobusu. Běžné je nastupování a vyřizování cestujících postupně a také v úvodu videa je vidět, že při vyřizování cestujícího řidičům další čekají na schůdcích za ním. Protože za poslední vyřizování osobou nejevily zájem nastoupit do autobusu další osoby, řidič podle jeho vyjádření si myslel, že se fotí, resp. něco natáčejí a že čekají na jiný spoj... Dosud nám od cestujících nedošla žádná stížnost na řidiče, že je nechtěl vzít.“ 

Více věcí však nasvědčuje tomu, že řidič se jen vymlouvá. Za prvé: svědek slyšel, že je řidič odmítl vzít do autobusu, i proto Romové váhali, jestli si mají stoupnout na schůdky. Za druhé: z videa je zřejmé, že řidič zavřel dveře, aniž by byla poslední cestující odbavena, aby už nikdo nastoupit nemohl. Za třetí: řidič nereagoval na klepání do dveří a volání, a co nejrychleji odjel, přestože žena, která nastoupila jako poslední, pořád stála u něj a kupovala si lístek.

„Je třeba skoncovat s každodenní diskriminací a ústrky, s nimiž Romové v Evropě musejí žít. Prospělo by celé společnosti, kdyby se všichni mohli cítit jako rovnocenní občané,“ řekl naší redakci ředitel společnosti ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Eurobus sice chybu svých řidičů nevidí, přesto projevuje jistou vstřícnost. „V žádném případě neděláme mezi cestujícími rozdíly. Pokud by tak bylo, tak do některých oblastí bychom jezdili poloprázdní. I přes skutečnost, že nevidíme pochybení ze strany řidičů, na výrobní poradě je důrazně poučíme, jak mají v takových situacích postupovat,“ dodává Eva Čermáková.

Přečteno: 2336x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo