romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace Romů: Poslanci EP žádají zastavit nelegální vyhošťování a diskriminaci

Brusel, 14.12.2013 21:43, (ROMEA)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)

Evropský parlament ve čtvrtek schválil nezávazné usnesení, ve kterém vyzval členské státy k zastavení protiprávního vyhošťování Romů, zastavení posuzování na základě etnické příslušnusti, zneužívání policejní moci a porušování lidských práv. Usnesení, které hodnotí implementaci národních strategií na podporu integrace Romů, zároveň žádá vyčlenit více prostředků na boj proti diskriminaci a pro malé komunitní projekty.

Parlament v usnesení odsoudil jakékoliv pokusy členských států o omezování práva Romů na volný pohyb v EU. Romové, jejichž počet v Evropě se odhaduje na 10 až 12 milionů (v EU přibližně 6 milionů), tvoří největší evropskou menšinu.

DOKUMEN¨T

Lepší využití více finačních prostředků

Evropská komise a členské státy by měly zajistit dostatečné financování projektů na podporu integrace Romů z vnitrostátních rozpočtů a programů EU, zejména z Evropského sociálního fondu a Evropského fondu regionálního rozvoje. Poslanci také navrhují vytvoření zvláštních grantových programů v podobě malých a pružných fondů pro komunitní projekty.

Komise by měla nadále sledovat a hodnotit , jak členské státy nakládají s fondy EU, které jsou určeny na integraci Romů a o svých zjištěních by měla každoročně informovat Parlament a Radu .

Monitoring na úrovni EU

Parlament vyzval Komisi, aby sledovala dodržování základních práv Romů, protiromské incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Romech v celé Unii. "V případě porušení práv, a to zejména v souvislosti se svobodou pohybu a pobytu, právem na přístup ke zdravotní péči a vzdělání, právem na nediskriminaci, právem na ochranu osobních údajů a nerespektováním zákazu vytváření registrů na základě etnické příslušnosti a rasy, by Komise měla podniknout rozhodné právní kroky včetně možnosti iniciovat řízení pro porušení právních předpisů," uvádí se v usnesení.

Přístup ke vzdělání a na trh práce

"Členské státy musejí odstranit segregaci v oblasti vzdělávání a zastavit svévolné umisťování romských dětí do zvláštních škol," uvádí se dále v usnesení. Prioritní pozornost je podle poslanců třeba věnovat přístupu všech romských dětí ke kvalitnímu vzdělání, včetně programu Erasmus, a přijetí opatření, která by zabránila předčasnému ukončování školní docházky u romských žáků.

Parlament také vyzval členské státy k odstranění diskriminace a všech překážek v přístupu Romů k zaměstnání a vytvoření konkrétních programů odborné přípravy. Romy by měly ve větší míře zaměstnávat a nabízet jim stáže i evropské instituce, uvádí se také v usnesení .

Genderové aspekty romské integrace

V samostatném usnesení, které poslanci schválili v úterý, Parlament vyzval členské státy, aby vyvinuly více úsilí v boji proti diskriminaci romských žen. Napomoci by tomu mohli opatření jako pružná pracovní doba, daňové úlevy, vhodná opatření sociální péče a rozšíření zařízení péče o děti.

VIDEO

Přečteno: 2818x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropské fondy, Evropský parlament, Evropský parlament, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo