romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace Romů: Poslanci EP žádají zastavit nelegální vyhošťování a diskriminaci

Brusel, 14.12.2013 21:43, (ROMEA)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)

Evropský parlament ve čtvrtek schválil nezávazné usnesení, ve kterém vyzval členské státy k zastavení protiprávního vyhošťování Romů, zastavení posuzování na základě etnické příslušnusti, zneužívání policejní moci a porušování lidských práv. Usnesení, které hodnotí implementaci národních strategií na podporu integrace Romů, zároveň žádá vyčlenit více prostředků na boj proti diskriminaci a pro malé komunitní projekty.

Parlament v usnesení odsoudil jakékoliv pokusy členských států o omezování práva Romů na volný pohyb v EU. Romové, jejichž počet v Evropě se odhaduje na 10 až 12 milionů (v EU přibližně 6 milionů), tvoří největší evropskou menšinu.

DOKUMEN¨T

Lepší využití více finačních prostředků

Evropská komise a členské státy by měly zajistit dostatečné financování projektů na podporu integrace Romů z vnitrostátních rozpočtů a programů EU, zejména z Evropského sociálního fondu a Evropského fondu regionálního rozvoje. Poslanci také navrhují vytvoření zvláštních grantových programů v podobě malých a pružných fondů pro komunitní projekty.

Komise by měla nadále sledovat a hodnotit , jak členské státy nakládají s fondy EU, které jsou určeny na integraci Romů a o svých zjištěních by měla každoročně informovat Parlament a Radu .

Monitoring na úrovni EU

Parlament vyzval Komisi, aby sledovala dodržování základních práv Romů, protiromské incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Romech v celé Unii. "V případě porušení práv, a to zejména v souvislosti se svobodou pohybu a pobytu, právem na přístup ke zdravotní péči a vzdělání, právem na nediskriminaci, právem na ochranu osobních údajů a nerespektováním zákazu vytváření registrů na základě etnické příslušnosti a rasy, by Komise měla podniknout rozhodné právní kroky včetně možnosti iniciovat řízení pro porušení právních předpisů," uvádí se v usnesení.

Přístup ke vzdělání a na trh práce

"Členské státy musejí odstranit segregaci v oblasti vzdělávání a zastavit svévolné umisťování romských dětí do zvláštních škol," uvádí se dále v usnesení. Prioritní pozornost je podle poslanců třeba věnovat přístupu všech romských dětí ke kvalitnímu vzdělání, včetně programu Erasmus, a přijetí opatření, která by zabránila předčasnému ukončování školní docházky u romských žáků.

Parlament také vyzval členské státy k odstranění diskriminace a všech překážek v přístupu Romů k zaměstnání a vytvoření konkrétních programů odborné přípravy. Romy by měly ve větší míře zaměstnávat a nabízet jim stáže i evropské instituce, uvádí se také v usnesení .

Genderové aspekty romské integrace

V samostatném usnesení, které poslanci schválili v úterý, Parlament vyzval členské státy, aby vyvinuly více úsilí v boji proti diskriminaci romských žen. Napomoci by tomu mohli opatření jako pružná pracovní doba, daňové úlevy, vhodná opatření sociální péče a rozšíření zařízení péče o děti.

VIDEO

Přečteno: 2829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropské fondy, Evropský parlament, Evropský parlament, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo