romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace Romů: Poslanci EP žádají zastavit nelegální vyhošťování a diskriminaci

Brusel, 14.12.2013 21:43, (ROMEA)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)

Evropský parlament ve čtvrtek schválil nezávazné usnesení, ve kterém vyzval členské státy k zastavení protiprávního vyhošťování Romů, zastavení posuzování na základě etnické příslušnusti, zneužívání policejní moci a porušování lidských práv. Usnesení, které hodnotí implementaci národních strategií na podporu integrace Romů, zároveň žádá vyčlenit více prostředků na boj proti diskriminaci a pro malé komunitní projekty.

Parlament v usnesení odsoudil jakékoliv pokusy členských států o omezování práva Romů na volný pohyb v EU. Romové, jejichž počet v Evropě se odhaduje na 10 až 12 milionů (v EU přibližně 6 milionů), tvoří největší evropskou menšinu.

DOKUMEN¨T

Lepší využití více finačních prostředků

Evropská komise a členské státy by měly zajistit dostatečné financování projektů na podporu integrace Romů z vnitrostátních rozpočtů a programů EU, zejména z Evropského sociálního fondu a Evropského fondu regionálního rozvoje. Poslanci také navrhují vytvoření zvláštních grantových programů v podobě malých a pružných fondů pro komunitní projekty.

Komise by měla nadále sledovat a hodnotit , jak členské státy nakládají s fondy EU, které jsou určeny na integraci Romů a o svých zjištěních by měla každoročně informovat Parlament a Radu .

Monitoring na úrovni EU

Parlament vyzval Komisi, aby sledovala dodržování základních práv Romů, protiromské incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Romech v celé Unii. "V případě porušení práv, a to zejména v souvislosti se svobodou pohybu a pobytu, právem na přístup ke zdravotní péči a vzdělání, právem na nediskriminaci, právem na ochranu osobních údajů a nerespektováním zákazu vytváření registrů na základě etnické příslušnosti a rasy, by Komise měla podniknout rozhodné právní kroky včetně možnosti iniciovat řízení pro porušení právních předpisů," uvádí se v usnesení.

Přístup ke vzdělání a na trh práce

"Členské státy musejí odstranit segregaci v oblasti vzdělávání a zastavit svévolné umisťování romských dětí do zvláštních škol," uvádí se dále v usnesení. Prioritní pozornost je podle poslanců třeba věnovat přístupu všech romských dětí ke kvalitnímu vzdělání, včetně programu Erasmus, a přijetí opatření, která by zabránila předčasnému ukončování školní docházky u romských žáků.

Parlament také vyzval členské státy k odstranění diskriminace a všech překážek v přístupu Romů k zaměstnání a vytvoření konkrétních programů odborné přípravy. Romy by měly ve větší míře zaměstnávat a nabízet jim stáže i evropské instituce, uvádí se také v usnesení .

Genderové aspekty romské integrace

V samostatném usnesení, které poslanci schválili v úterý, Parlament vyzval členské státy, aby vyvinuly více úsilí v boji proti diskriminaci romských žen. Napomoci by tomu mohli opatření jako pružná pracovní doba, daňové úlevy, vhodná opatření sociální péče a rozšíření zařízení péče o děti.

VIDEO

Přečteno: 2840x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropské fondy, Evropský parlament, Evropský parlament, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo