romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace Romů: Poslanci EP žádají zastavit nelegální vyhošťování a diskriminaci

Brusel, 14.12.2013 21:43, (ROMEA)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)
Evropský parlament (FOTO: JLogan, Wikimedia Commons)

Evropský parlament ve čtvrtek schválil nezávazné usnesení, ve kterém vyzval členské státy k zastavení protiprávního vyhošťování Romů, zastavení posuzování na základě etnické příslušnusti, zneužívání policejní moci a porušování lidských práv. Usnesení, které hodnotí implementaci národních strategií na podporu integrace Romů, zároveň žádá vyčlenit více prostředků na boj proti diskriminaci a pro malé komunitní projekty.

Parlament v usnesení odsoudil jakékoliv pokusy členských států o omezování práva Romů na volný pohyb v EU. Romové, jejichž počet v Evropě se odhaduje na 10 až 12 milionů (v EU přibližně 6 milionů), tvoří největší evropskou menšinu.

DOKUMEN¨T

Lepší využití více finačních prostředků

Evropská komise a členské státy by měly zajistit dostatečné financování projektů na podporu integrace Romů z vnitrostátních rozpočtů a programů EU, zejména z Evropského sociálního fondu a Evropského fondu regionálního rozvoje. Poslanci také navrhují vytvoření zvláštních grantových programů v podobě malých a pružných fondů pro komunitní projekty.

Komise by měla nadále sledovat a hodnotit , jak členské státy nakládají s fondy EU, které jsou určeny na integraci Romů a o svých zjištěních by měla každoročně informovat Parlament a Radu .

Monitoring na úrovni EU

Parlament vyzval Komisi, aby sledovala dodržování základních práv Romů, protiromské incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Romech v celé Unii. "V případě porušení práv, a to zejména v souvislosti se svobodou pohybu a pobytu, právem na přístup ke zdravotní péči a vzdělání, právem na nediskriminaci, právem na ochranu osobních údajů a nerespektováním zákazu vytváření registrů na základě etnické příslušnosti a rasy, by Komise měla podniknout rozhodné právní kroky včetně možnosti iniciovat řízení pro porušení právních předpisů," uvádí se v usnesení.

Přístup ke vzdělání a na trh práce

"Členské státy musejí odstranit segregaci v oblasti vzdělávání a zastavit svévolné umisťování romských dětí do zvláštních škol," uvádí se dále v usnesení. Prioritní pozornost je podle poslanců třeba věnovat přístupu všech romských dětí ke kvalitnímu vzdělání, včetně programu Erasmus, a přijetí opatření, která by zabránila předčasnému ukončování školní docházky u romských žáků.

Parlament také vyzval členské státy k odstranění diskriminace a všech překážek v přístupu Romů k zaměstnání a vytvoření konkrétních programů odborné přípravy. Romy by měly ve větší míře zaměstnávat a nabízet jim stáže i evropské instituce, uvádí se také v usnesení .

Genderové aspekty romské integrace

V samostatném usnesení, které poslanci schválili v úterý, Parlament vyzval členské státy, aby vyvinuly více úsilí v boji proti diskriminaci romských žen. Napomoci by tomu mohli opatření jako pružná pracovní doba, daňové úlevy, vhodná opatření sociální péče a rozšíření zařízení péče o děti.

VIDEO

Přečteno: 2854x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Evropská unie, Evropské fondy, Evropský parlament, Evropský parlament, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo