romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskuse Café Európa: Ve slovenské politice je méně Romů, než by odpovídalo jejich počtu

7.10.2019 9:41
Café Európa. Foto: z videozáznamu diskuse.
Café Európa. Foto: z videozáznamu diskuse.

Ačkoli Romové tvoří téměř desetinu populace Slovenska, ve volených orgánech je jejich procentuální mnohem méně. Situace se sice mění v komunální politice, ale romské politické strany zatím neprorazily na národní úrovni. Toto téma se probíralo v jedné z diskusí košického Café Európa, jejichž formát vznikl pod záštitou Zastoupení Evropské komise na Slovensku již v roce 2010.

VIDEO

Rozporuplné statistické údaje

Pokud si položíme otázku, kolik je na Slovensku Romů, dopracujeme se ke dvěma velmi rozdílným statistickým údajům. Zatímco podle posledního sčítání obyvatelstva se k romské národnosti přihlásilo 100 000 obyvatel, Atlas romských komunit hovoří až o čtyřnásobném počtu.

Na první pohled těžko pochopitelný rozdíl má podle Tomáše Hrustiče z Ústavu etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd poměrně jednoduché vysvětlení. Při sčítání obyvatelstva bylo možno uvést pouze jednu národnost, přestože Romové mají mnohdy více identit. Navíc k té romské se zdráhají přihlásit. "Romové se bojí vyplnit jinou než slovenská národnost, protože se bojí ztráty občanství a státní úředníci jim to nevysvětlují," doplnila ho terénní pracovnice a politička Jarmila Vanová.

V odborné komunitě je v konečném důsledku konsensus na tom, že Romů na Slovensku žije přibližně 400 až 500 000. Je třeba také vzít v úvahu, že na jihu Slovenska se překrývají romská a maďarská menšina. Pokud by se všichni Romové hlásili ke své identitě, podle některých vědců by dokonce byli největší menšinou na Slovensku, ještě početnější než Maďaři.

Rozdíl mezi maďarskými a romskými politiky

Maďarská etnická menšina má ve slovenském parlamentu stabilní stranické zastoupení a není neobvyklé, že je i součástí vládní koalice. Nemluvě o silném politickém zastoupení etnických Maďarů na úrovni samospráv.

Romové jsou politicky aktivní spíše na lokální úrovni. "Starosta umí přímo poskytnout pomoc a Romové to vnímají. Chtějí si pak zvolit vlastního, "vysvětlil Marcel Šaňa, romský starosta košické městské části Luník IX. Nejen z vlastní zkušenosti usuzuje, že drobné projekty na úrovni města z iniciativy starosty jsou nejednou cílenější a hlavně rychlejší, než celostátní strategie.

Úspěšným rozvojem města zapojením Romů proslul i starosta Spišský Hrhov Vladimír Ledecký. Založil obecní firmu, kde tvoří většinu zaměstnanců Romové a harmonicky koexistují s ostatními obyvateli. Oběma starostům se také daří získávat na další rozvoj peníze z eurofondů.

Tomáš Hrustič upozornil na pozitivní trend. "Z loňských 35 romských starostů bylo 29 zvolených opět - a nejen v obcích, kde mají Romové většinu." Stovky Romů zastávají funkci poslanců městských zastupitelstev, což inspiruje další, aby se do politiky na lokální úrovni aktivně zapojili. Celkově však jde jen o zlomek obcí.

Oproti Maďarům měli Romové maximálně jednoho poslance v parlamentu. V minulosti to byl Peter Polák, který se v letošních eurovolbách stal i prvním slovenským europoslancem romské národnosti. V současnosti romskou komunitu ve slovenském parlamentu reprezentuje Štefan Vavrek, člen klubu strany Most-Híd.

Vize do budoucna

Jarmila Vanová vidí hlavní překážku úspěchu jediné romské strany v různorodosti etnika. "Romská komunita se skládá z nejpočetnějších Rumungov, olašských Romů a mnoha dalších skupin." Spolu s Marcelem Šaňom nepovažují za skutečného reprezentanta etnika takzvaného romského krále Róberta Botoša.

V dlouhodobém horizontu oba doufají, že romská strana překročí práh volitelnosti a získá parlamentní křesla. V současnosti apelují na politické strany, aby poskytly Romům volitelná místa na volebních kandidátkách. Apel je jasný a Slovensko čekají volby za méně než půl roku. Uvidíme, jestli ho nějaká relevantní politická strana vyslyší a jaký výsledek tentokrát dosáhnou romské strany.

fk, Juraj Hajko, Café Európa
Přečteno: 713x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo