romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dívka, která natočila vraždu George Floyda, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu

31.3.2021 15:38
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)

Dívka, která loni natočila na mobilní telefon policejní zásah proti černochovi Georgi Floydovi v americké Minnesotě, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu. Podle stanice BBC to řekla coby svědek před soudem v druhý den procesu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který Floydovi klečel v květnu roku 2020 devět minut na krku, než zatýkaný podle zveřejněného videa ztratil vědomí a posléze zemřel v nemocnici.

"Někdy jsem vzhůru a omlouvám se Georgi Floydovi, že jsem neudělala víc," řekla nyní osmnáctiletá Darnella Frazierová, která měla v osudný den společně se svojí devítiletou sestřenicí namířeno do obchodu Cup Foods, když se stala na ulici svědkem zákroku policie proti Floydovi, scény, která jí podle jejích slov změnila život. Právě Darnellyno video zveřejněné na internetu podle agentury AFP obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

"Když si vzpomenu na George Floyda, vidím svého otce, bratra, své bratrance a strýce, protože jsou všichni černoši," sdělila vzlykající Darnella. "Napadá mě, že to mohl být někdo z nich," doplnila.

Před soudem vypovídali kromě Darnelly další tři svědci, kteří byli v době loňské události nezletilí. Dalším svědkem byla Genevieve Hansenová, hasička mimo službu, které policisté podle jejích slov zabránili poskytnout Floydovi zdravotní pomoc. Donald Williams, který mluvil před soudem v pondělí a úterý a má výcvik ve smíšených bojových uměních, uvedl, že Chauvin se uchýlil k nebezpečné technice, když pohyboval kolenem nahoru a dolů, aby zvýšil tlak na Floydův krk a jeho záda. Chauvin obvinění z vraždy a zabití odmítá.

Obhájci se podle svého vyjádření chystají argumentovat, že šestačtyřicetiletý Floyd zemřel na předávkování, uvedla BBC. Policie v Minneapolisu se snažila Floyda zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Na videu se zatýkaný ale již nesnaží bránit. Floyd podle prokurátora Jerryho Blackwella celkem 27krát prosil, aby jej Chauvin nechal dýchat, strážník ho ale nepustil. Floyd ztratil vědomí a o několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici. Floydova smrt vyvolala masivní a místy násilné protesty v desítkách amerických měst a následně i v Evropě a dalších částech světa.

Přečteno: 842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Spojené státy americké, Georg Floyd, Rasismus, Soud, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo