romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dívka nalezená loni v romské osadě zůstane v Řecku

Atény, 4.6.2014 15:32, (ROMEA)
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.

Pětiletá dívka, kterou loni našla řecká policie v romské osadě, bude vyrůstat v řecké charitativní organizaci Úsměv dítěte. Soud totiž zamítl žádost bulharských úřadů, aby se dívka vrátila do rodné země. Řecký pár, který ji čtyři roky vychovával, zůstává ve vazbě kvůli obvinění z únosu a falšování dokumentů. Píše o tom server ČT24.cz.

"Soud rozhodl, že je v nejlepším zájmu malé Marii, aby zůstala v naší péči," potvrzuje podle serveru ČT24.cz ředitel nadace Úsměv dítěte. Pod ochranou řecké nadace zůstane dívka až do svých 18 let.

Marii odebraly úřady řeckému páru loni v říjnu. Policisté, kteří pátrali po nelegálních zbraních, objevili dívku, která se svým údajným rodičům nepodobala. O příběh nalezené dívky projevila velký zájem média a zpráva se dostala až do Bulharska, kde ji zaznamenala i skutečná biologická matka dívky. Spekuluje se, že holčičku páru svěřila kvůli penízům. Matka Marie se ale brání, že žádné peníze nedostala.

Biologičtí rodiče žádali, aby se Maria vrátila zpátky do Bulharska. Podle úřadů by tím ale trpěla, protože nezná tamní kulturu ani jazyk. V péči domova se mezitím kromě romštiny doučila i řečtinu. "Je šťastná, běhá tu jako ostatní děti, nemá problémy. Nevíme ale, co se v ní děje uvnitř, proto musíme být velmi opatrní. Všechny tyto děti mají speciální psychologickou pomoc," dodává dle serveru ČT24.cz ředitel nadace.

Přečteno: 617x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Bulharsko, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo