romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dívka nalezená loni v romské osadě zůstane v Řecku

Atény, 4.6.2014 15:32, (ROMEA)
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.
Vlevo je biologická matka blonďaté holčičky, která byla odebrána romskému páru v Řecku. Testy DNA potvrdily, že matkou je Romka z Bulharska Saša Rusevová.

Pětiletá dívka, kterou loni našla řecká policie v romské osadě, bude vyrůstat v řecké charitativní organizaci Úsměv dítěte. Soud totiž zamítl žádost bulharských úřadů, aby se dívka vrátila do rodné země. Řecký pár, který ji čtyři roky vychovával, zůstává ve vazbě kvůli obvinění z únosu a falšování dokumentů. Píše o tom server ČT24.cz.

"Soud rozhodl, že je v nejlepším zájmu malé Marii, aby zůstala v naší péči," potvrzuje podle serveru ČT24.cz ředitel nadace Úsměv dítěte. Pod ochranou řecké nadace zůstane dívka až do svých 18 let.

Marii odebraly úřady řeckému páru loni v říjnu. Policisté, kteří pátrali po nelegálních zbraních, objevili dívku, která se svým údajným rodičům nepodobala. O příběh nalezené dívky projevila velký zájem média a zpráva se dostala až do Bulharska, kde ji zaznamenala i skutečná biologická matka dívky. Spekuluje se, že holčičku páru svěřila kvůli penízům. Matka Marie se ale brání, že žádné peníze nedostala.

Biologičtí rodiče žádali, aby se Maria vrátila zpátky do Bulharska. Podle úřadů by tím ale trpěla, protože nezná tamní kulturu ani jazyk. V péči domova se mezitím kromě romštiny doučila i řečtinu. "Je šťastná, běhá tu jako ostatní děti, nemá problémy. Nevíme ale, co se v ní děje uvnitř, proto musíme být velmi opatrní. Všechny tyto děti mají speciální psychologickou pomoc," dodává dle serveru ČT24.cz ředitel nadace.

Přečteno: 601x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Bulharsko, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo