romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do norského parlamentu se dostali čtyři lidé, kteří přežili masakr na Utöyi

Oslo, 11.9.2013 11:04, (ROMEA)

Do norského parlamentu se dostali čtyři přeživší masakr, který na ostrově Utöya v roce 2011 spáchal pravicový extremista Anders Behring Breivik. Čtveřice nových poslanců se tehdy na ostrově účastnila tábora mládežnické organizace Norské dělnické strany dosavadního premiéra Jense Stoltenberga. Na kandidátních listinách bylo celkem 33 mladých sociálních demokratů, kteří unikli Breivikovým kulkám.

Extremista 22. července 2011 na ostrově postřílel 69 lidí, většinou dospívajících chlapců a dívek. Předtím ještě odpálil nálož ve vládní čtvrti v Oslu, což si vyžádalo osm mrtvých.

Přestože dosavadní středolevá koalice jako celek v pondělních parlamentních volbách utrpěla ztráty a míří do opozice, Norská dělnická strana zůstává nejsilnější formací v norském parlamentu, v němž bude mít 55 ze 169 poslanců. Mezi nimi budou i čtyři přeživší z Utöye, potvrdila agentuře AFP mluvčí parlamentní frakce sociálních demokratů Anne Oddenová.

Breivik mladé sociální demokraty obviňoval z podpory multikulturalismu, proti němuž bojoval.

Soud v srpnu 2012 Breivikovi vyměřil nejvyšší možný trest, což je v Norsku 21 let. Může však být prodloužen, pokud norské úřady usoudí, že je Breivik pro společnost stále nebezpečný.

Těsné vítězství pravice v norských volbách otvírá cestu k vytvoření nové vládní koalice, která by mohla zahrnovat i populistickou a antiimigrační Pokrokovou stranu (FrP), jejímž členem dříve byl i Breivik.

Strana se od teroristy jednoznačně distancovala a sám Breivik ji označil za příliš smířlivou.

Pokroková strana získala 16,4 procent hlasů, což je třetí nejlepší výsledek v její 40leté historii. Oproti zisku téměř 23 procent v roce 2009 však přece jen oslabila.

Přečteno: 378x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Volby, Breivik, Anders Behring BreivikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo