romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokument nabádá pařížské policisty k "vyčištění" města od Romů a jejich dětí

Paříž, 16.4.2014 11:18, (ROMEA)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)
Romská rodina opouští tábor ve Villeneuve d´Ascq. (ZDROJ: Video Novinky.cz)

Na veřejnost unikl interní dokument, který zřejmě vydala pařížská radnice a jímž se mělo řídit komisařství v luxusní pařížské čtvrti. Radnice v nařízení policisty vybízela ke sčítání Romů a k jejich "systematickému vytlačení" z ulic. Ve francouzské metropoli se kvůli tomu zvedla vlna kritiky. Informuje o tom server iDnes.cz.

Francouzský deník Le Parisien v úterý otiskl na svých stránkách dokument, který unikl z policejního komisařství v 6. okrsku. Autoři interního textu nabádají policisty, aby bohatou čtvrť "vyčistili" od Romů, jejich dětí a zvířat. Zpráva zřejmě pochází přímo z policejního ředitelství, poukázal Le Parisien.

"Pracovníkům 6. okrsku se s okamžitou platností a až do odvolání nařizuje, aby ve dne i v noci vyhledávali romské rodiny žijící na ulici a systematicky je vytlačovali," citovaly podle informací serveru iDnes.cz noviny z policejního dokumentu, který vyvolal značnou kritiku.

"Sčítat na rozkaz Romy, aby mohli být vyhnáni, pouze přesunuje problém jinam," uvedla charitativní pracovnice Evangéline Massonová z katolické organizace Secours Catholique. Zpráva, která podle ní stigmatizuje chudé, ji šokovala.

Proti nařízení jsou i někteří policisté. "Je to agresivní a navíc nezákonné. Tento hloupý a nepřijatelný rozkaz stigmatizuje celou skupinu. Jakým právem je chtějí vyhánět z ulic?" ptal se podle serveru Local.fr nejmenovaný vysoce postavený policejní důstojník. Podle něj se pokyn neopírá o žádný zákon, uvádí server iDnes.cz.

Škatulata s Romy

Naopak starosta 6. okrsku Jean-Pierre Lecoq nařízení brání. "Mě šokuje pohled na romské rodiny s malými dětmi v ulicích. To není přijatelné z lidského, ani sociálního hlediska," řekl podle serveru iDnes.cz starosta, který je členem konzervativní strany Svaz pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Podle starosty počet Romů v oblasti v poslední době výrazně narostl. "Počet rodin se ztrojnásobil, a to je skutečný problém," řekl Lecoq. Zapomněl však dodat, že jedním z hlavních důvodů vyššího počtu Romů v čtvrti bylo jejich vyhnání z okolních čtvrtí, hlavně z 11. okrsku.

Server iDnes.cz píše, že přestože si policisté často uvědomují, že taková škatulata s lidmi problém nevyřeší, podle francouzských médií jsou příslušníci policie nuceni příkazy plnit, protože policejní velitelství jsou často pod silným politickým vlivem.

Tvrdý postup Francie proti Romům a vůbec proti přistěhovalcům není žádné velké novum. Tamní imigrační zákony jsou tvrdé a za posledních deset let byly několikrát novelizovány. Rok co rok do Francie míří tisíce romských rodin z Bulharska a Rumunska, které francouzští policisté opět vyhošťují.

Někdejší vláda konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho každoročně vyhostila okolo 15 tisíc Romů zpět do Bulharska a Rumunska. Nařízení o bourání nelegálních tábořišť nezrušili ani socialisté, kteří se před dvěma lety dostali v zemi k moci. Francouzské úřady loni dokonce vyhostily rekordních dvacet tisíc Romů.

voj, server iDnes.cz
Přečteno: 1262x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Xenofobie, Policie, úřad, VystěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo