romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokumentární film LETY získal ocenění na festivalu AKE DIKHEA? v Berlíně

23.11.2020 21:25
Tvůrci dokumentu LETY Renata Berkyová, František Bikár, Vila Tokárová (zleva). FOTO: Nikola Ramešová
Tvůrci dokumentu LETY Renata Berkyová, František Bikár, Vila Tokárová (zleva). FOTO: Nikola Ramešová

Dokumentární film LETY z produkce ROMEA TV získal ocenění na filmovém festivalu AKE DIKHEA? Film natočený trojicí tvůrců Violou Tokárovou, Františkem Bikárem a Renatou Berkyovou získal zvláštní uznání uměleckého ředitele festivalu Hamze Bytyciho. Ocenění za nejlepší film a cenu publika získal film Lindy the Return of Little Light. Cenu za nejlepší krátký film si odnesla Alina Serban za film Letter of Forgiveness.

„Jsem velice rád, že se film LETY na festivale promítal a nakonec získal i ocenění. Děkuji všem, kteří se na jeho přípravě podíleli a pomohli nám. Obzvláště děkuji celému týmu organizace ROMEA za dobrou spolupráci s tvůrčím týmem. Ocenění na festivale Ake Dikhea? je pro nás i film velmi důležité,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz jeden z tvůrců filmu František Bikár.

"Ocenění je pro nás důležité hlavně proto, že můžeme díky filmu vyprávět poválečnou i současnou historii přeživších romského holokaustu také mimo Českou republiku. Děkujeme obzvlášť Čeňku Růžičkovi a dalším respondentům, že nám věnovali svůj čas a sdíleli svoje mnohdy těžké vzpomínky a zkušenosti," řekla Renata Berkyová během slavnostního udělování cen.

Snímek LETY zachycuje snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Celovečerní snímek o místě spojeném s romským holokaustem připravoval tým organizace ROMEA průběžně od června 2018. Film vznikl díky podpoře nadace Bader Philanthropies a Americké ambasády v Praze.

Mezinárodní festival romského filmu AKE DIKHEA? se koná v Berlíně již počtvrté a odborná porota do letošního ročníku vybrala 17 snímků. Ty mohli zájemci zhlédnout online prostřednictvím webových stránek festivalu ve dnech mezi 19. a 23. listopadem 2020. 

ROMEA
Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Film, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo