romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokumentární film LETY získal ocenění na festivalu AKE DIKHEA? v Berlíně

23.11.2020 21:25
Tvůrci dokumentu LETY Renata Berkyová, František Bikár, Vila Tokárová (zleva). FOTO: Nikola Ramešová
Tvůrci dokumentu LETY Renata Berkyová, František Bikár, Vila Tokárová (zleva). FOTO: Nikola Ramešová

Dokumentární film LETY z produkce ROMEA TV získal ocenění na filmovém festivalu AKE DIKHEA? Film natočený trojicí tvůrců Violou Tokárovou, Františkem Bikárem a Renatou Berkyovou získal zvláštní uznání uměleckého ředitele festivalu Hamze Bytyciho. Ocenění za nejlepší film a cenu publika získal film Lindy the Return of Little Light. Cenu za nejlepší krátký film si odnesla Alina Serban za film Letter of Forgiveness.

„Jsem velice rád, že se film LETY na festivale promítal a nakonec získal i ocenění. Děkuji všem, kteří se na jeho přípravě podíleli a pomohli nám. Obzvláště děkuji celému týmu organizace ROMEA za dobrou spolupráci s tvůrčím týmem. Ocenění na festivale Ake Dikhea? je pro nás i film velmi důležité,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz jeden z tvůrců filmu František Bikár.

"Ocenění je pro nás důležité hlavně proto, že můžeme díky filmu vyprávět poválečnou i současnou historii přeživších romského holokaustu také mimo Českou republiku. Děkujeme obzvlášť Čeňku Růžičkovi a dalším respondentům, že nám věnovali svůj čas a sdíleli svoje mnohdy těžké vzpomínky a zkušenosti," řekla Renata Berkyová během slavnostního udělování cen.

Snímek LETY zachycuje snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Celovečerní snímek o místě spojeném s romským holokaustem připravoval tým organizace ROMEA průběžně od června 2018. Film vznikl díky podpoře nadace Bader Philanthropies a Americké ambasády v Praze.

Mezinárodní festival romského filmu AKE DIKHEA? se koná v Berlíně již počtvrté a odborná porota do letošního ročníku vybrala 17 snímků. Ty mohli zájemci zhlédnout online prostřednictvím webových stránek festivalu ve dnech mezi 19. a 23. listopadem 2020. 

ROMEA
Přečteno: 1020x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Film, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo