romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dorin Cioaba, samozvaný romský král: Romové budou mít vlastní virtuální měnu Lov

Sibiu (Rumunsko), 16.6.2014 15:55, (ROMEA)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)

Samozvaný král Romů Dorin Cioaba minulý týden v rumunském Sibiu prohlásil, že Romové ze třicetisedmi zemí budou mít svou vlastní virtuální měnu, zvanou „Lov“, která bude zpočátku odpovídat jednomu Euru. „Začneme s tím, že jeden Lov bude mít stejnou hodnotu jako jedno Euro, a postupně uvidíme, jestli jeho hodnota stoupne či klesne,“ uvedl Dorin Cioaba v rozhovoru pro oficiální tiskovou agenturu Agerpres.

Na mimořádném kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) v Sibiu byl Dorin Cioaba nedávno zvolen prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Nahradil tak ve funkci svého otce Florina, který zemřel minulý rok v srpnu. Na konci května však na zasedání prezidia a kabinetu IRU ve Varšavě bylo odsouhlaseno, že IRU prozatímně povede viceprezident IRU Viktor Famulson, a to až do voleb nového prezidenta kongresem.

"Předchozí činy Dorina Cioaby, které nebyly projednány s kabinetem IRU, jsou nezákonné a jeho prohlášení prezidentem IRU je nelegální a v rozporu se statutem IRU," uvádí se v prohlášení, které má server Romea.cz k dispozici. Podle varšavského prohlášerní IRU byl Dorin Cioaba pouze zplnomocněn, aby za zemřelého otce zorganizoval setkání IRU. "Dorin Cioaba i nadále jedná jménem IRU jakožto její prezident, ačkoli platnost jeho pravomocí vypršela v říjnu 2013," uvádí se v prohlášení.

Dorin Cioba zavedení virtuální měny interpretuje jako krok, kterým se právě Mezinárodní romská unie posunula k mezinárodnímu uznání. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětlil pro agenturu Agerpres samozvaný král a prezident Dorin Cioaba.

Cioaba uvedl, že nová virtuální měna vstoupí do oběhu poté, co bude Romům přiznán statut „národu bez státu“.

„Lov“ je odvozeninou od slova „love“, které v romštině znamená „peníze“.

ryz, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 1725x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, Rumunsko, měnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo