romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dorin Cioaba, samozvaný romský král: Romové budou mít vlastní virtuální měnu Lov

Sibiu (Rumunsko), 16.6.2014 15:55, (ROMEA)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)

Samozvaný král Romů Dorin Cioaba minulý týden v rumunském Sibiu prohlásil, že Romové ze třicetisedmi zemí budou mít svou vlastní virtuální měnu, zvanou „Lov“, která bude zpočátku odpovídat jednomu Euru. „Začneme s tím, že jeden Lov bude mít stejnou hodnotu jako jedno Euro, a postupně uvidíme, jestli jeho hodnota stoupne či klesne,“ uvedl Dorin Cioaba v rozhovoru pro oficiální tiskovou agenturu Agerpres.

Na mimořádném kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) v Sibiu byl Dorin Cioaba nedávno zvolen prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Nahradil tak ve funkci svého otce Florina, který zemřel minulý rok v srpnu. Na konci května však na zasedání prezidia a kabinetu IRU ve Varšavě bylo odsouhlaseno, že IRU prozatímně povede viceprezident IRU Viktor Famulson, a to až do voleb nového prezidenta kongresem.

"Předchozí činy Dorina Cioaby, které nebyly projednány s kabinetem IRU, jsou nezákonné a jeho prohlášení prezidentem IRU je nelegální a v rozporu se statutem IRU," uvádí se v prohlášení, které má server Romea.cz k dispozici. Podle varšavského prohlášerní IRU byl Dorin Cioaba pouze zplnomocněn, aby za zemřelého otce zorganizoval setkání IRU. "Dorin Cioaba i nadále jedná jménem IRU jakožto její prezident, ačkoli platnost jeho pravomocí vypršela v říjnu 2013," uvádí se v prohlášení.

Dorin Cioba zavedení virtuální měny interpretuje jako krok, kterým se právě Mezinárodní romská unie posunula k mezinárodnímu uznání. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětlil pro agenturu Agerpres samozvaný král a prezident Dorin Cioaba.

Cioaba uvedl, že nová virtuální měna vstoupí do oběhu poté, co bude Romům přiznán statut „národu bez státu“.

„Lov“ je odvozeninou od slova „love“, které v romštině znamená „peníze“.

ryz, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 1861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, Rumunsko, měnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo