romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dorin Cioaba, samozvaný romský král: Romové budou mít vlastní virtuální měnu Lov

Sibiu (Rumunsko), 16.6.2014 15:55, (ROMEA)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)

Samozvaný král Romů Dorin Cioaba minulý týden v rumunském Sibiu prohlásil, že Romové ze třicetisedmi zemí budou mít svou vlastní virtuální měnu, zvanou „Lov“, která bude zpočátku odpovídat jednomu Euru. „Začneme s tím, že jeden Lov bude mít stejnou hodnotu jako jedno Euro, a postupně uvidíme, jestli jeho hodnota stoupne či klesne,“ uvedl Dorin Cioaba v rozhovoru pro oficiální tiskovou agenturu Agerpres.

Na mimořádném kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) v Sibiu byl Dorin Cioaba nedávno zvolen prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Nahradil tak ve funkci svého otce Florina, který zemřel minulý rok v srpnu. Na konci května však na zasedání prezidia a kabinetu IRU ve Varšavě bylo odsouhlaseno, že IRU prozatímně povede viceprezident IRU Viktor Famulson, a to až do voleb nového prezidenta kongresem.

"Předchozí činy Dorina Cioaby, které nebyly projednány s kabinetem IRU, jsou nezákonné a jeho prohlášení prezidentem IRU je nelegální a v rozporu se statutem IRU," uvádí se v prohlášení, které má server Romea.cz k dispozici. Podle varšavského prohlášerní IRU byl Dorin Cioaba pouze zplnomocněn, aby za zemřelého otce zorganizoval setkání IRU. "Dorin Cioaba i nadále jedná jménem IRU jakožto její prezident, ačkoli platnost jeho pravomocí vypršela v říjnu 2013," uvádí se v prohlášení.

Dorin Cioba zavedení virtuální měny interpretuje jako krok, kterým se právě Mezinárodní romská unie posunula k mezinárodnímu uznání. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětlil pro agenturu Agerpres samozvaný král a prezident Dorin Cioaba.

Cioaba uvedl, že nová virtuální měna vstoupí do oběhu poté, co bude Romům přiznán statut „národu bez státu“.

„Lov“ je odvozeninou od slova „love“, které v romštině znamená „peníze“.

ryz, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 1704x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, Rumunsko, měnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo