romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Doživotní tresty za vraždy Romů v Maďarsku

8.5.2015 19:03
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Maďarský odvolací soud potvrdil tresty nad čtyřmi muži, kteří měli na svědomí protiromské útoky, při nichž v letech 2008 a 2009 zahynulo šest Romů, včetně pětiletého chlapce. Informovala o tom dnes agentura AP.

Tři odsouzení dostali v roce 2013 doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění a odvolací soud s tímto verdiktem souhlasil. Potvrdil i trest pro čtvrtého muže, který dostal 13 let vězení.

Podle obžaloby tři pachatelé od července 2008 do srpna 2009 napadali romské osady u malých obcí ve středním a východním Maďarsku, zapalovali romská obydlí a po prchajících lidech stříleli. Při útocích, kterých bylo údajně devět, použili kromě střelných zbraní i granáty a zápalné lahve. Čtvrtý obžalovaný dělal trojici při posledních dvou útocích řidiče.

Rasistické násilí tehdy šokovalo celou zemi a vedlo i k obviněním policie, že dostatečně nechrání romskou menšinu. Dalších pět lidí bylo během protiromských pogromů vážně zraněno. Celkem podle obžaloby muži vypálili 78 střel, hodili 11 Molotovových koktejlů a ohrozili bezpečnost 55 lidí.

Oběti následky útoků pociťují dodnes. Jak řekla sestra zabité pětačtyřicetileté ženy z vesnice Kisleta, jejich jednaosmdesátiletá matka kvůli útoku "stále asi třikrát denně pláče". Při napadení vesnice byla tehdy těžce zraněna i třináctiletá dcera oběti. Žena, která se představila jen jako Rozika, dodala, že pro ni bylo zdrcující vidět v soudní síni vrahy své sestry. "Chci, aby ve vězení zemřeli. Chci, aby oslepli a trpěli," řekla během jedné z přestávek v soudním jednání.

"Lidé zažili neuvěřitelnou hrůzu a ten strach je nikdy neopustil," uvedl Vince Száva z organizace bojující za práva menšin EKE. "Myslím, že Romové nikdy nezapomenou na ten horor, kdy se báli vyjít ven na ulici," dodal.

Skupina provinilců byla zadržena 21. srpna 2009 v Debrecínu. Prokurátor v obžalobě uvedl, že pachatelé byli při všech svých činech motivováni rasovou nenávistí a své útoky připravovali "s vojenskou přesností". Svými útoky prý chtěli zastrašit celou komunitu.

Romská menšina podle statistik představuje zhruba sedm procent z deseti milionů obyvatel Maďarska.

Přečteno: 1107x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, pogromyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo