Držitelka Nobelovy ceny míru Su Ťij v říjnu možná navštíví Prahu
20.9.2017 10:38

Politička Aun Schan Su Ťij (Zdroj: commons.wikimedia.org)
Myanmarská (Barmská) politička a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij zřejmě v říjnu navštíví Prahu. Dnes to uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz.
Su Ťij se podle webu setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem. Podle informací z Kanceláře Senátu se připravuje také setkání disidentky s předsedou horní komory Milanem Štěchem, a to na 11. října.
Návštěva někdejší vězeňkyně barmského vojenského režimu se podle diplomatických zdrojů plánuje už delší dobu. Přípravy však komplikuje kritizovaný postup barmské armády vůči etniku Rohingů. Podle OSN se v Myanmaru (Barmě) odehrává etnická čistka a Su Ťij za to čelí kritice.
Pozvánku do Česka tlumočil Su Ťij během své loňské návštěvy v Myanmaru (Barmě) ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Disidentka, která se stala symbolem boje za demokracii v Barmě, tehdy nabídku přijala.
Zdroje z okolí prezidenta Zemana a Černínského paláce potvrdily, že cesta nobelistky do Česka se plánuje. Na dotaz, zda dorazí ještě před koncem mandátu současné vlády, však jasná dopověď nepadla.
Aktuálně.cz uvádí, že Su Ťij by mohla návštěvu zrušit kvůli problémům s vyháněním Rohingů z území Arakanského státu na západě Barmy.
"Mezi českými organizátory ale panují obavy, že by si známá barmská politička mohla svou cestu rozmyslet stejně, jako tomu bylo v případě účasti na Valném shromáždění OSN, které právě probíhá v New Yorku," napsal server.
V Arakanském státě podle některých informací bezpečnostní složky vypalují rohingské vesnice. Od 25. srpna kvůli vlně násilí uteklo přes 410.000 příslušníků menšiny, což je více než třetina jejich barmské populace. Většinu uprchlíků tvoří děti.
Nejasná pozice barmské politické vůdkyně vůči násilnému vyhánění muslimského etnika vyvolala mezi jejími příznivci kritiku. Su Ťij operaci proti Rohingům v počátku podpořila.
Dnes v televizním projevu odsoudila jakékoli porušování lidských práv a uvedla, že její vláda je připravena začít s prověřováním rohingských uprchlíků, aby se mohli vrátit. Podle agentury Reuters ale nekomentovala armádní operace v Arakanském státě.
Su Ťij už v Česku byla v roce 2013 jako host konference Forum 2000, která je svázána s odkazem Václava Havla. Právě na Havlův návrh Su Ťij v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír.
Přečteno: 702x
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Pražská radnice chce i nadále podporovat kulturní a společenské akce národnostních menšin
- Nechte se očkovat, vyzval papež a zkritizoval násilný útok příznivců Donalda Trumpa na budovu Kapitolu
- Kdo útočil na Kongres a podporuje Trumpa: Neonacisté, popírači holokaustu, rasističtí příznivci bílé nadřazenosti a příznivci konspiračního hnutí QAnon
- VIRÁLNÍ VIDEO: Opilý rasista nadával muži do negrů. Podívejte, co se pak stalo...
- Skandální rozhodnutí soudu: Rasistické fanoušky obžalované z útoku na afričana v tramvaji soud osvobodil i napočtvrté
- Soud uložil pravicovému extremistovi za útok na synagogu v Halle doživotí. Nejdříve chtěl útočit na muslimy, pak zvolil za terč Židy
- Covid jako společné téma pro krajní pravici: Neschopná EU, Soros a čipování obyvatel
- Šéfredaktor rasistických Vlasteneckých novin Radek Velička dostal podmínku za napadání strážníků
- Inkluze migrantů by měla být podle nového návrhu komise EU právem i povinností a měla by jejich integraci zlepšit
- Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!
- František Kostlán: Paradoxy oslav 17. listopadu
- Elvis Presley, Charlie Chaplin nebo Yul Brynner. Malované portréty osobností s romskými kořeny jsou k vidění na výstavě v Praze
Štítky:
Nobelova cena, Násilí, OSN, Praha, Stát, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
celý článek
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
celý článek
"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy
18.1.2021 10:41Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
celý článek