romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dušení, kopance do břicha a výhružky od policistů. Romský pár ze Srbska dostal odškodnění

23.7.2020 14:20
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz

Soud v Bělehradě rozhodl, že srbské Ministerstvo vnitra diskriminovalo romský pár, který byl zadržen policií v roce 2017. Tento romský pár chtěl nahlásit odcizení svého automobilu a místo toho se dočkal týrání a rasistického útoku ze strany policie. Muž byl několik hodin týrán a žena čelila rasistickým urážkám. Policie navíc hrozila, že jim odebere děti a umístí je do dětského domova. Soud nakonec muži přiznal odškodnění v hodnotě 4675 eur a ženě 1700 eur. Informovalo o tom Evropské centrum pro práva Romů (ERRC).

"To, co se v posledních týdnech dělo Romům v Srbsku je ukázka toho, jak jsou Romové v Srbsku utlačováni. Neexistují žádné záznamy těchto nepravostí a nikoho to vlastně nezajímá. Policie nemůže fyzicky trestat lidi, i kdyby si mysleli, že se dopustili trestného činu. V tomto konkrétním případě šlo navíc o to, že tito lidé pouze ohlásili krádež automobilu a policisté to brali jako lež. Toto je institucionální rasismus v té nejčistší podobě," říká Đorđe Jovanović, ředitel ERRC (European Roma Rights Centre).

Incident se odehrál 21. dubna 2017, kdy manželé Marko a Sandra ohlásili odcizení jejich automobilu na stanici ve městě Mladenovac. Policisté jim řekli, že musí incident ohlásit v Bělehradě. Odvezli tedy pár neoznačeným autem na policejní stanici v Bělehradu a než je odvezli na výslech, museli oba manželé podstoupit test na detektoru lži. Marko byl donucen klečet na zemi v místnosti, kde ho obklopilo osm policistů. Policisté se ho snažili přinutit, aby se přiznal, že odcizené vozidlo schoval za účelem pojistného podvodu. Když se nepřiznal, začali ho kopat do břicha a jeden z policistů mu na hlavu nasadil plastový pytel a dusil ho. Další policista na Marka namířil zbraň a chtěl mu prostřelit ruku, aby měl "vzpomínku na tuto událost". Když Marko požádal o právníka, bylo mu řečeno, že na něj nemá nárok.

Zatímco policisté Marka mučili, Sandra seděla ve vedlejší místnosti a slyšela všechno co se děje. Jeden z policistů jí celou dobu urážel a vyhrožoval jí odebráním dětí do ústavní péče. Sandře bylo zprvu zakázáno používat toaletu. Nakonec mohla na toaletu pouze v doprovodu policisty.

Pár byl z policejní stanice propuštěn ve 22:00, devět hodin od nahlášení incidentu. Marko vyhledal lékařské ošetření. Podle lékařů byl poraněn na obličeji i těle, navíc se u něj projevila posttraumatická stresová porucha.

Soud rozhodl, že Ministerstvo vnitra porušilo článek 12 zákona o zákazu diskriminace. ERRC očekává, že se proti tomuto rozsudku ministerstvo odvolá.

Přečteno: 832x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Srbsko, Bělehrad, Diskriminace, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo