romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dušení, kopance do břicha a výhružky od policistů. Romský pár ze Srbska dostal odškodnění

23.7.2020 14:20
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz

Soud v Bělehradě rozhodl, že srbské Ministerstvo vnitra diskriminovalo romský pár, který byl zadržen policií v roce 2017. Tento romský pár chtěl nahlásit odcizení svého automobilu a místo toho se dočkal týrání a rasistického útoku ze strany policie. Muž byl několik hodin týrán a žena čelila rasistickým urážkám. Policie navíc hrozila, že jim odebere děti a umístí je do dětského domova. Soud nakonec muži přiznal odškodnění v hodnotě 4675 eur a ženě 1700 eur. Informovalo o tom Evropské centrum pro práva Romů (ERRC).

"To, co se v posledních týdnech dělo Romům v Srbsku je ukázka toho, jak jsou Romové v Srbsku utlačováni. Neexistují žádné záznamy těchto nepravostí a nikoho to vlastně nezajímá. Policie nemůže fyzicky trestat lidi, i kdyby si mysleli, že se dopustili trestného činu. V tomto konkrétním případě šlo navíc o to, že tito lidé pouze ohlásili krádež automobilu a policisté to brali jako lež. Toto je institucionální rasismus v té nejčistší podobě," říká Đorđe Jovanović, ředitel ERRC (European Roma Rights Centre).

Incident se odehrál 21. dubna 2017, kdy manželé Marko a Sandra ohlásili odcizení jejich automobilu na stanici ve městě Mladenovac. Policisté jim řekli, že musí incident ohlásit v Bělehradě. Odvezli tedy pár neoznačeným autem na policejní stanici v Bělehradu a než je odvezli na výslech, museli oba manželé podstoupit test na detektoru lži. Marko byl donucen klečet na zemi v místnosti, kde ho obklopilo osm policistů. Policisté se ho snažili přinutit, aby se přiznal, že odcizené vozidlo schoval za účelem pojistného podvodu. Když se nepřiznal, začali ho kopat do břicha a jeden z policistů mu na hlavu nasadil plastový pytel a dusil ho. Další policista na Marka namířil zbraň a chtěl mu prostřelit ruku, aby měl "vzpomínku na tuto událost". Když Marko požádal o právníka, bylo mu řečeno, že na něj nemá nárok.

Zatímco policisté Marka mučili, Sandra seděla ve vedlejší místnosti a slyšela všechno co se děje. Jeden z policistů jí celou dobu urážel a vyhrožoval jí odebráním dětí do ústavní péče. Sandře bylo zprvu zakázáno používat toaletu. Nakonec mohla na toaletu pouze v doprovodu policisty.

Pár byl z policejní stanice propuštěn ve 22:00, devět hodin od nahlášení incidentu. Marko vyhledal lékařské ošetření. Podle lékařů byl poraněn na obličeji i těle, navíc se u něj projevila posttraumatická stresová porucha.

Soud rozhodl, že Ministerstvo vnitra porušilo článek 12 zákona o zákazu diskriminace. ERRC očekává, že se proti tomuto rozsudku ministerstvo odvolá.

Přečteno: 751x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Srbsko, Bělehrad, Diskriminace, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo