romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva Romy v Bulharsku napadla policie, jeden po útoku zemřel

28.4.2018 12:17
Rom v bulharském Bohotu poté, co byl brutálně napaden policií. Zdroj: errc.org
Rom v bulharském Bohotu poté, co byl brutálně napaden policií. Zdroj: errc.org

Oběťmi bulharské policejní brutality se stali otec se synem, které poblíž jejich domu ve městě Bohot v bulharské provincii Pleven napadla a zmlátila skupina příslušníků. Vše začalo ve chvíli, kdy zaparkovali své auto nedaleko lesa, aby nasbírali dříví na podpal. Všimla si jich skupina místních policistů, obklopila je a nařídila jim lehnout si na zem. Policisté je poté opakovaně kopali a mlátili obušky. Otec, který byl kardiak a používal kardiostimulátor, po napadení na místě zemřel. Jeho syn utrpěl těžká zranění včetně zlomeného žebra, paže a modřin a podlitin po celém těle. O události informoval server errc.org

Státní orgány odůvodnily policejní zásah tím, že se muži, které měli přistihnout při krádeži pesticidů, vzpírali zatčení. Tvrdili také, že otec dostal infarkt při pokusu o útěk, nikoliv v důsledku napadení. Rodina zemřelého tvrdí, že má fotografie jeho zbitého těla, které však dosud nebyly publikovány. V současné době se čeká i na zveřejnění výsledků pitvy. 

Nedávný průzkum provedený Bulharským helsinským výborem (BHC) přinesl zjištění, že více než třetina zadržených bulharskou policií tvrdí, že byli při zatčení nebo přímo na policejní stanici vystaveni násilí. Bulharští Romové mají oproti většinové společnosti o polovinu vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi násilí, přičemž v případě romských mladistvých stoupá tato hodnota až k 70 procentům.

Z nejnovější zprávy Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání vyplývá, že každý, kdo se ocitne pod dohledem bulharské policie, čelí značnému riziku neadekvátního zacházení. Další nedávná zpráva BHC se pokusila shromáždit komplexní informace o počtu obětí policejní zvůle a další údaje o výsledcích vyšetřování. Výsledkem však bylo zjištění, že nikdo včetně místních a státních úřadů "doopravdy neví", jak dalekosáhlé policejní násilí je . 

Teprve týden po incidentu samotném došlo na první medializaci případu; bulharská televize Nova odvysílala pořad, jehož součástí byl mj. rozhovor s Antonem Sirakovem, bývalým zástupnem krajně pravicové etnonacionistické strany ATAKA, která je známá svou nenávistí vůči etnickým menšinám a zejména Romům. Sirakov v rozhovoru o incidentu uvedl, že je mu velmi podezřelé, že rodina vyhledala pomoc Bulharského helsinského výboru, který podle něj miluje kriminálníky. Během sledování záznamu, na němž jsou i záběry bydliště zemřelého poznamenal, že ačkoli výběr nábytku svědčí o chatrném vkusu, zároveň naznačuje, že rodina není chudá, a že tudíž musí jít nutně o zloděje. 

"Nebyli ve svém vlastním lese. Když je člověk vážně nemocný, nechodí krást,"uvedl Sirakov s jasným náznakem, že byl muž za svou smrt sám zodpovědný".  V další chvíli také pochválil policii za zpacifikování zlodějů a za nekompromisní postup.  

Sirakov a jeho zastánci tvrdí, že Romové nejsou ničím jiným než zloději, a že se policie při zákroku nedopustila žádné chyby. V Bulharsku jsou Romové považováni za zločince a převládá názor, že násilí na nich páchané je oprávněné. 

 

Přečteno: 4285x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Násilí, Policie, Bulharsko, smrtHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo