romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva Romy v Bulharsku napadla policie, jeden po útoku zemřel

28.4.2018 12:17
Rom v bulharském Bohotu poté, co byl brutálně napaden policií. Zdroj: errc.org
Rom v bulharském Bohotu poté, co byl brutálně napaden policií. Zdroj: errc.org

Oběťmi bulharské policejní brutality se stali otec se synem, které poblíž jejich domu ve městě Bohot v bulharské provincii Pleven napadla a zmlátila skupina příslušníků. Vše začalo ve chvíli, kdy zaparkovali své auto nedaleko lesa, aby nasbírali dříví na podpal. Všimla si jich skupina místních policistů, obklopila je a nařídila jim lehnout si na zem. Policisté je poté opakovaně kopali a mlátili obušky. Otec, který byl kardiak a používal kardiostimulátor, po napadení na místě zemřel. Jeho syn utrpěl těžká zranění včetně zlomeného žebra, paže a modřin a podlitin po celém těle. O události informoval server errc.org

Státní orgány odůvodnily policejní zásah tím, že se muži, které měli přistihnout při krádeži pesticidů, vzpírali zatčení. Tvrdili také, že otec dostal infarkt při pokusu o útěk, nikoliv v důsledku napadení. Rodina zemřelého tvrdí, že má fotografie jeho zbitého těla, které však dosud nebyly publikovány. V současné době se čeká i na zveřejnění výsledků pitvy. 

Nedávný průzkum provedený Bulharským helsinským výborem (BHC) přinesl zjištění, že více než třetina zadržených bulharskou policií tvrdí, že byli při zatčení nebo přímo na policejní stanici vystaveni násilí. Bulharští Romové mají oproti většinové společnosti o polovinu vyšší pravděpodobnost, že se stanou oběťmi násilí, přičemž v případě romských mladistvých stoupá tato hodnota až k 70 procentům.

Z nejnovější zprávy Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání vyplývá, že každý, kdo se ocitne pod dohledem bulharské policie, čelí značnému riziku neadekvátního zacházení. Další nedávná zpráva BHC se pokusila shromáždit komplexní informace o počtu obětí policejní zvůle a další údaje o výsledcích vyšetřování. Výsledkem však bylo zjištění, že nikdo včetně místních a státních úřadů "doopravdy neví", jak dalekosáhlé policejní násilí je . 

Teprve týden po incidentu samotném došlo na první medializaci případu; bulharská televize Nova odvysílala pořad, jehož součástí byl mj. rozhovor s Antonem Sirakovem, bývalým zástupnem krajně pravicové etnonacionistické strany ATAKA, která je známá svou nenávistí vůči etnickým menšinám a zejména Romům. Sirakov v rozhovoru o incidentu uvedl, že je mu velmi podezřelé, že rodina vyhledala pomoc Bulharského helsinského výboru, který podle něj miluje kriminálníky. Během sledování záznamu, na němž jsou i záběry bydliště zemřelého poznamenal, že ačkoli výběr nábytku svědčí o chatrném vkusu, zároveň naznačuje, že rodina není chudá, a že tudíž musí jít nutně o zloděje. 

"Nebyli ve svém vlastním lese. Když je člověk vážně nemocný, nechodí krást,"uvedl Sirakov s jasným náznakem, že byl muž za svou smrt sám zodpovědný".  V další chvíli také pochválil policii za zpacifikování zlodějů a za nekompromisní postup.  

Sirakov a jeho zastánci tvrdí, že Romové nejsou ničím jiným než zloději, a že se policie při zákroku nedopustila žádné chyby. V Bulharsku jsou Romové považováni za zločince a převládá názor, že násilí na nich páchané je oprávněné. 

 

Přečteno: 4291x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Násilí, Policie, Bulharsko, smrtHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo