romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dvojice, která zotročovala mladé Romy ve Velké Británii, dostala trest odnětí svobody 16 a 9 let

27.6.2022 9:57
Maroš T. ze Slovenska a Joanna G. z Polska zotročovali ve Velké Británii mladé Romy ze Slovenska (FOTO: Policie SR)
Maroš T. ze Slovenska a Joanna G. z Polska zotročovali ve Velké Británii mladé Romy ze Slovenska (FOTO: Policie SR)

Páru, který v anglickém městě Bristol léta zotročoval mladé Romy ze Slovenska, soud uložil tresty odnětí svobody. Pětačtyřicetiletý Maroš T. ze Slovenska byl odsouzen na 16 let odnětí svobody a čtyřicetiletá Joanna G. z Polska dostala devítiletý trest za mřížemi. Pár čelil v Británii obvinění ze zločinu obchodování s lidmi a novodobého otroctví. Slovenská agentura TASR citovala televizní stanici Sky News.

"S oběťmi vašeho zločineckého spiknutí jste zacházeli, jako by to byly movité věci. Představovali pro vás peněžní hodnotu stejně jako dobytek na farmě," řekl podle deníku Bristol Post soudce Martin Picton během vynášení rozsudku.

Odsouzení přivezli do Spojeného království nejméně 29 osob, z nichž některé byly vychovány v dětských domovech na Slovensku. Slíbili jim lepší život v Británii.

Namísto toho však mladým Romům po přicestování na ostrovy vzali pasy a nutili je pracovat v automyčce či v nehtovém salonu. Romové byli nuceni pracovat 16 až 18 hodin denně, sedm dní v týdnu. Čelili fyzickému násilí a výhrůžkám smrtí. Slíbené peníze nikdy nedostali.

Britská Národní kriminální agentura (NCA) uvedla, že v letech 2010 až 2017 bylo z účtů obětí převedeno téměř 300.000 liber (v přepočtu přes 8,6 milionu korun). Odsouzený muž také nezaplatil svým obětem 923.000 liber (přes 26,5 milionu korun) za práci v automyčce. Tolik by totiž oběti vydělaly, kdyby dostávaly minimální mzdu během období páchání trestného činu, dodala NCA.

Přečteno: 2002x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Velká Británie, Kriminalita, trest, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo