romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eduroma: Distanční vzdělávání tlačí romské děti z vyloučených lokalit do pozadí

12.6.2020 10:28
Foto: Eduroma
Foto: Eduroma

Distanční vzdělávání v mateřských školách na Slovensku tlačí děti z marginalizovaných romských komunit (MRK) do pozadí. Vyplývá to z třetí části výsledků monitoringu distančního vzdělávání žáků z MRK během pandemie nového koronavirus, o kterých informovala romská vzdělávací nevládní organizace Eduroma

Z výpovědí učitelek mateřských škol vyplývá, že ihned po vypuknutí krize začali plnit především roli terénních sociálních pracovnic a zdravotních asistentek, jejichž úkolem bylo vyrábět, šít a distribuovat roušky a realizovat osvětu zdraví. "Z dotazníků se také dozvídáme, že ve většině případů zřizovatelé nebyli učitelům při realizaci samotného distančního vzdělávání nápomocní a podpůrní. Naopak učitelky se setkali s podporou ze strany vedení mateřské školy, které iniciovalo nákup chybějících učebních pomůcek pro chudé děti, zapůjčilo učitelkám chybějící počítačovou techniku nebo umožnilo učitelem tisk pracovních listů, " tvrdí Eduroma.

Učitelé se v prvních týdnech po vypuknutí krize snažili shromáždit chybějící telefonické kontakty a kontakty na sociálních sítích na rodiče dětí a vyřešit možnosti kontaktování rodičů a formy spolupráce během pandemie. Kromě toho se věnovali hledání různých námětů pro práci s dětmi v domácím prostředí."Dozvídáme se také, že učitelé mateřských škol trávili hodně času zejména přípravou pracovních listů podle školního vzdělávacího programu tak, aby byly k dispozici na každý den," poznamenala Eduroma. 

Z výsledků nevládní organizace vyplývá, že ti rodiče a děti, kteří s učiteli spolupracují, vypracované úlohy v pracovních listech často fotí a posílají učitelům jako důležitou zpětnou vazbu. "Pro online rodiny dětí zhotovily učitelky skupinu na sociálních sítích nebo s rodinami komunikují prostřednictvím telefonu či emailu. Pro offline děti posílají pracovní listy do příslušného komunitního centra, které je vytiskne a předá terénním sociálním pracovníkům, kteří je dětem vloží do schránky," uvádí Eduroma .

Ve většině případů se učitelé shodují v tom, že plnohodnotné školení pro práci s dětmi z chudých romských komunit jim za poslední rok nabídl především národní projekt s názvem PRIM, který se zaměřuje na podporu předškolního vzdělávání dětí z MRK. Jako další možnost vzdělávání za poslední rok učitelky uvedli nevládní organizace, zejména Nadaci otevřené společnosti a její program finančního vzdělávání pro chudé děti z romských komunit s názvem Aflatoun.

fk, TASR
Přečteno: 697x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Slovensko, mateřská školkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo