romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eduroma: Distanční vzdělávání tlačí romské děti z vyloučených lokalit do pozadí

12.6.2020 10:28
Foto: Eduroma
Foto: Eduroma

Distanční vzdělávání v mateřských školách na Slovensku tlačí děti z marginalizovaných romských komunit (MRK) do pozadí. Vyplývá to z třetí části výsledků monitoringu distančního vzdělávání žáků z MRK během pandemie nového koronavirus, o kterých informovala romská vzdělávací nevládní organizace Eduroma

Z výpovědí učitelek mateřských škol vyplývá, že ihned po vypuknutí krize začali plnit především roli terénních sociálních pracovnic a zdravotních asistentek, jejichž úkolem bylo vyrábět, šít a distribuovat roušky a realizovat osvětu zdraví. "Z dotazníků se také dozvídáme, že ve většině případů zřizovatelé nebyli učitelům při realizaci samotného distančního vzdělávání nápomocní a podpůrní. Naopak učitelky se setkali s podporou ze strany vedení mateřské školy, které iniciovalo nákup chybějících učebních pomůcek pro chudé děti, zapůjčilo učitelkám chybějící počítačovou techniku nebo umožnilo učitelem tisk pracovních listů, " tvrdí Eduroma.

Učitelé se v prvních týdnech po vypuknutí krize snažili shromáždit chybějící telefonické kontakty a kontakty na sociálních sítích na rodiče dětí a vyřešit možnosti kontaktování rodičů a formy spolupráce během pandemie. Kromě toho se věnovali hledání různých námětů pro práci s dětmi v domácím prostředí."Dozvídáme se také, že učitelé mateřských škol trávili hodně času zejména přípravou pracovních listů podle školního vzdělávacího programu tak, aby byly k dispozici na každý den," poznamenala Eduroma. 

Z výsledků nevládní organizace vyplývá, že ti rodiče a děti, kteří s učiteli spolupracují, vypracované úlohy v pracovních listech často fotí a posílají učitelům jako důležitou zpětnou vazbu. "Pro online rodiny dětí zhotovily učitelky skupinu na sociálních sítích nebo s rodinami komunikují prostřednictvím telefonu či emailu. Pro offline děti posílají pracovní listy do příslušného komunitního centra, které je vytiskne a předá terénním sociálním pracovníkům, kteří je dětem vloží do schránky," uvádí Eduroma .

Ve většině případů se učitelé shodují v tom, že plnohodnotné školení pro práci s dětmi z chudých romských komunit jim za poslední rok nabídl především národní projekt s názvem PRIM, který se zaměřuje na podporu předškolního vzdělávání dětí z MRK. Jako další možnost vzdělávání za poslední rok učitelky uvedli nevládní organizace, zejména Nadaci otevřené společnosti a její program finančního vzdělávání pro chudé děti z romských komunit s názvem Aflatoun.

fk, TASR
Přečteno: 652x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, školství, Slovensko, mateřská školkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo