romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Elie Wiesel: Největším nebezpečím je lhostejnost a zapomínání

Washington/Praha , 30.9.2013 10:12, (ROMEA)
Spisovatel s rumunskými kořeny a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel
Spisovatel s rumunskými kořeny a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel

Elie Wiesel prošel nacistickými tábory v Osvětimi a Buchenwaldu a holokaust se stal jeho životním i tvůrčím tématem. Wieselem holokaust otřásl a zranil jeho víru. Celý život se snaží bojovat proti tomu, aby se podobné hrůzy neopakovaly. Za největší nebezpečí považuje tento filozof, který v pondělí oslaví 85. narozeniny, lhostejnost a zapomínání.

Wiesel se narodil v židovské chasidské komunitě 30. září 1928 v transylvánském Sighetu na severu Rumunska. V patnácti letech byla jeho rodina zařazena do transportu a Wiesel prošel koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Z rodiny přežil pouze on a dvě jeho starší sestry. Matka a třetí sestra zahynuly v Osvětimi, otec, se kterým dlouho společně snášel útrapy táborů smrti, zemřel během takzvaného pochodu smrti.

Po válce Wiesel studoval na pařížské Sorbonně a byl dopisovatelem řady listů. V roce 1963 získal občanství ve Spojených státech, kde také působil jako profesor filozofie a náboženství. Za jeho celoživotní úsilí v boji za lidská práva a odmítání násilí, proti rasové nesnášenlivosti a útlaku mu byla v roce 1986 udělena Nobelova cena míru.

Celkem vydal na čtyři desítky románů, povídkových sbírek a esejů, z nichž se většina točí kolem holokaustu. V češtině začaly vycházet jeho knihy až po pádu komunismu. V českém překladu vyšly například populární knihy Bible: Postavy a příběhy a Talmud: portréty a legendy, dále kniha rozhovorů Zlo a exil, vzpomínkový Návrat do Sighetu, Noc, Pátý syn, Příběhy proti smutku, Příběhy o naději nebo Příběhy o důvěře.

ČTK
Přečteno: 402x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Fašismus, Lidská práva, Rasismus, USA, Osvětim, koncentrační tábor, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo